Agenţii economici trebuie informaţi că au posibilitatea legală de a emite tichete de vacanţă pentru angajaţi, beneficiind de anumite facilităţi, a declarat, vineri, ministrul Antreprenoriatului şi Turismului, Constantin-Daniel Cadariu, la o conferinţă de presă susţinută în staţiunea Mamaia.
Valoarea unui tichet de vacanţă poate ajunge până la de şase ori salariul minim pe economie, putând fi o soluţie pentru fidelizarea angajaţilor sau pentru atragerea lor către locul de muncă respectiv.
"Toţi operatorii din privat pot, aşa spune legea, emite tichete de vacanţă, care pot merge până la de şase ori salariul minim pe economie. (...) Noi trebuie să-i încurajăm prin informaţii pe operatori. Au şi beneficii, dacă sunt plătitori de impozit pe profit, suma e deductibilă. De asemenea, pentru suma respectivă nu plătesc dări sociale. Şi poate constitui o formă, pe de o parte de a fideliza salariaţi dacă îi ai, sau dacă nu, de a-i atrage, făcându-le şi o ofertă pentru ce înseamnă concedii", a spus Cadariu.
Potrivit acestuia, dacă într-un an prin tichetele de vacanţă din sectorul bugetar au ajuns 300 milioane de euro în domeniul turismului, din sectorul privat au ajuns doar 50 milioane de euro.
"Din ce am înţeles, în ultimul an, în 2019 sau 2020, nu pot să fac precizarea exactă, dar într-unul din ani, atunci când din tichele de vacanţă pentru salariaţii din sectorul bugetar au ajuns în domeniul turismului 300 de milioane de euro, din sectorul privat au ajuns doar 50 de milioane de euro. Aceasta este proporţia. Şi cu ajutorul dumneavoastră trebuie să facem cunoscut acest lucru, sunt absolut convins că mulţi dintre operatori nu ştiu de această posibilitate. De la dumneavoastră şi de la noi pot afla salariaţii, care pot solicita. Trebuie să fie un demers comun", a declarat ministrul turismului.
Beneficii pentru angajatorii care acordă tichete de vacanţă salariaţilor. Cadariu: 'Mulţi nu ştiu de această posibilitate'
Explorează subiectul
Articole Similare

33
Încep lucrările la un nou tunel pe Secţiunea Boiţa-Cornetu
33

22
An record pentru turismul bulgar: Aproape un milion de români au vizitat ţara în 2025
22

36
Ministrul Energiei, despre preţul gazelor: Am găsit o formulă, oarecum hibridă/ Dacă vine un preţ mai mare decât 0,31 lei pe kW, diferenţa o plăteşte tot statul român
36

706
ANPC a declaranșat războiul: Amenzile date în ianuarie au crescut cu 90%, controalele aproape s-au dublat
706

3.594
Piața imobiliară scapă de sub control: prețul locuințelor explodează, o garsonieră ajunge și la 120 de mii de euro
3.594

54
Ministrul Finanţelor: Prioritatea rămâne continuarea disciplinei bugetare şi relansarea economiei pe baze sustenabile
54

59
Ministrul Sănătăţii propune organizarea de consorţii între spitale: Orgoliile trebuie să înceteze - În Timişoara sunt şase secţii de Chirurgie / Alfred Simonis: Abordarea mea faţă de Primăria Timişoara este să încercăm să-i convingem, să nu-i aricim
59

29
24 de acţiuni de amploare privind infracţiuni economice; măsuri asigurătorii de peste 93 de milioane de lei
29

17
ANPC anunţă o creştere cu 41% a controalelor realizate în luna ianuarie, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul trecut / Valoarea totală a amenzilor, creştere cu 90%
17

2.301
Minerale rare, documente secrete și un proiect pe termen lung. De ce devine Bihor Sud un punct strategic pentru România
2.301

51
Țara are brusc 21 de proiecte noi, derulate concomitent, pentru înzestrarea Armatei
51

38
Guvern, după preluarea portului din Republica Moldova: Va contribui la dezvoltarea capacităţilor maritime şi la consolidarea rolului Portului Constanţa în regiunea Mării Negre - Pârghii suplimentare pentru sprijinirea procesului de reconstrucţie a Ucrainei
38

3.178
Ilie Bolojan anunță că România a cumpărat un port strategic din Republica Moldova: Va devini un obiectiv strategic
3.178

















Comentează