Bianca Andreescu a învins-o pe Victoria Azarenka în primul tur al turneului de la Roland Garros

Twitter
Bianca Andreescu

Jucătoarea canadiană de tenis Bianca Andreescu a câştigat duelul campioanelor de Mare Şlem cu belarusa Victoria Azarenka, în faţa căreia s-a impus în trei seturi, 2-6, 6-3, 6-4, marţi seară, în primul tur al turneului de la Roland Garros, potrivit Agerpres.

Azarenka, dublă câştigătoare a Openului Australiei (2012, 2013) şi-a adjudecat primul set şi a condus cu 3-1 în setul secund, însă Andreescu, laureata US Open 2019, a reuşit să revină în meci şi să câştige cinci ghemuri consecutive, pentru a restabili egalitatea la seturi, înainte de a se impune în setul decisiv.

Canadianca de origine română nu obţinuse nicio victorie pe zgură în 2023 şi disputase doar două meciuri pe această suprafaţă înaintea sosirii sale în capitala Franţei.

Bianca Andreescu o va avea ca adversară în turul al doilea pe americanca Ema Navarro, care a dispus la rândul ei, cu 6-2, 3-6, 6-4, de rusoaica Erika Andreeva.

Poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial şi principala favorită a Grand Slam-ului parizian, a expediat-o rapid în două seturi, 6-4, 6-0, pe spaniola Cristina Bucşa, după 75 de minute de joc făcându-şi un frumos cadou cu ocazia împlinirii vârstei de 22 de ani (miercuri). Deţinătoarea trofeului o va înfrunta în meciul următor pe americanca Claire Liu, învingătoare cu 6-1, 6-4 în faţa elveţiencei Ylena In-Albon.