Bianca Andreescu continuă parcursul impecabil în noul sezon - S-a calificat în sferturile turneului de la Indian Wells

Bianca Andreescu Facebook
Bianca Andreescu

Bianca Andreescu continuă parcursul impecabil în noul sezon. Sportiva din Canada, cu origini românești, s-a calificat în sferturile turneului de la Indian Wells, după ce a trecut în optimi de jucătoarea Qiang Wang, scor 7-5, 6-2, potrivit mediafax.

După acest rezultat, Bianca Andreescu a ajuns la 21 de victorii în 24 de meciuri, în 2019. Ea a pierdut doar trei partide în acest an, de fiecare dată în decisiv. Un alt lucru pozitiv în urma reușitei sale, în fața favoritei numărul 18, Qiang Wang, este că Bianca a reușit să intre, în premieră în cariesa ei, între primele 50 de jucatoare din lume.

Ce se va întâmpla în continuare, dacă va urca și mai mult în clasamentul WTA, se va decide în funcție de evoluțiile sportivei de 18 ani la Indian Wells.

În sferturile de finală, Bianca va avea o misiune extrem de dificilă: o va întâlni pe învingătoarea disputei Kiki Bertens - Garbine Muguruza.