Bianca Andreescu, noua senzație a tenisului feminin, a pierdut finala turneului de Auckland

Bianca Andreescu

Bianca Andreescu a pierdut finala de la Auckland în fața câștigătoarei de anul trecut a acestei competiții, Julia Goerges. Jucătoarea din Germania s-a impus în trei seturi, 6-2, 5-7, 1-6, după o oră și 44 de minute de joc.

Sportiva din Canada, cu origini românești, a avut meciul în mână. Primul set l-a câștigat în 30 minute, iar la al doilea set a fost la un game distanță de victorie. Din cauza unor probleme la spate, Bianca a chemat de două ori doctorul, jucătoarea s-a "înclinat" în fața experimentatei Goerges, a pierdut cu 5-7, iar în setul decisiv nu a mai contat.

Bianca Andreescu a ajuns în finală după ce le-a eliminat pe Caroline Wozniacki, Venus Williams și pe Su-wei Hsieh, din Taiwan.