Bilanţul morţilor în urma unor furtuni violente care au afectat statul brazilian Sao Paulo a crescut / VIDEO

Autor: Mirea Andreea

Publicat: 06-11-2023

Actualizat: 06-11-2023

Article thumbnail

Sursă foto: www.radioconstanta.ro

Bilanţul morţilor în urma unor furtuni violente care au afectat statul brazilian Sao Paulo a crescut

Bilanţul morţilor în urma unor furtuni violente care au afectat statul brazilian Sao Paulo a crescut duminică la şapte, conform datelor oficiale, informează DPA, conform Agerpres.

Guvernul statului a confirmat cel de-al şaptelea deces în urma furtunilor de vineri. Potrivit unui comunicat, victima a decedat în urma unui accident care a implicat o ambarcaţiune.

Ploile abundente care au lovit statul au provocat pagube, inundaţii şi pene de curent în mai multe oraşe.

În Brazilia au loc în prezent examenele de admitere pentru râvnitele universităţi de stat. Guvernatorul din Sao Paulo, Tarcísio Gomes de Freitas, a declarat pe platforma X, fostă Twitter, că toate în şcolile din acest stat a fost restabilit curentul electric.

Cu toate acestea, peste 1 milion de gospodării din regiunea metropolitană sunt în continuare lipsite de energie electrică, potrivit protecţiei civile.

Marele Premiu al Braziliei la Formula 1, care a avut loc în weekend la Sao Paulo, a fost, de asemenea, afectat de intemperii. Vântul, care, potrivit relatărilor presei, a atins viteze de peste 100 de kilometri la oră în unele zone, a smuls acoperişul unei tribune.

 

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri