DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Bilanțul negru al guvernării Ponta: miniștrii, schimbați pe bandă rulantă

Cel mai puțin a rezistat în funcţie Ioan Mang. Opt zile s-au scurs între venirea şi plecarea sa de la ministerul Educaţiei. La polul opus se află Daniel Chiţoiu, care a ocupat fotoliul de ministru al Finanţelor şi pe cel de vicepremier aproape 14 luni. În 22 de luni de guvernare, premierul Victor Ponta a schimbat 13 miniştri, informează Digi 24. Ioan Mang a stat la Ministerul Educaţiei doar opt zile. Mircea Diaconu a avut în grijă soarta culturii, în calitate de ministru, o lună şi 22 de zile. Ceva mai mult au zăbovit la Guvern Andrei Marga, Ioan Rus, Victor Paul Dobre şi Ioan Isar - câte două luni. Proaspăt retras de la şefia Ministerului Economiei, Andrei Gerea a fost ministru patru luni. La Sănătate, Vasile Cepoi a stat cinci luni. Iar Relu Fenechiu a condus Ministerul Transporturilor timp de aproape opt luni. Mona Pivniceru nu a rezistat în fruntea Ministerului Justiţiei decât opt luni. Iar Varujan Vosganian a reuşit să reziste la Ministerul Economiei peste 10 luni. Cel mai mult au stat în fruntea unui minister Radu Stroe şi Daniel Chiţoiu, peste 13 luni. Un calcul simplu arată că un ministru nu poate supravieţui mai mult de cinci luni şi 16 zile, în Guvernul condus de Victor Ponta. Miniştrii care au părăsit Guvernul Ponta 1. Ioan Mang, ministrul Educaţiei:  7 mai - 15 mai 2012 ( 8 zile) 2. Mircea Diaconu, ministrul Culturii : 7 mai 2012 - 29 iunie 2012 ( 1 lună şi 22 de zile) 3. Andrei Marga, ministrul de Externe: 7 mai 2012 - 6 august 2012 ( 2 luni) 4. Ioan Rus - ministrul de Interne: 7 mai 2012 - 8 august 2012 ( 2 luni) 5. Victor Paul Dobre - ministrul delegat pentru Administraţie: 7 mai 2012 - 6 august ( 2 luni) 6. Ioan Isar, ministrul delegat pentru mediul de Afaceri: 7 mai 2012 - 6 august 2012 ( 2 luni) 7. Andrei Gerea, ministrul Economiei: 17 octombrie 2013 - 7 februarie 2014 ( 3 luni şi 21 de zile ) 8. Vasile Cepoi, ministrul Sănătăţii: 7 mai 2012 - 1 octombrie 2012 ( 5 luni) 9. Relu Fenechiu, ministrul Transporturilor: 21 decembrie 2012 - 12 iulie 2013 ( 7 luni şi 21 zile ) 10. Mona Pivniceru, ministrul Justiţiei: 23 august 2012 - 28 martie 2013 ( 8 luni şi 5 zile ) 11. Varujan Vosganian, ministrul Economiei: 21 decembrie 2012 - 7 octombrie 2013 ( 10 luni şi 16 zile) 12. Radu Stroe, ministrul de Interne: 21 decembrie 2012 - 23 ianuarie 2014 ( 13 luni ) 13. Daniel Chițoiu, ministrul Finanţelor Publice: 21 decembrie 2012 - 6 februarie 2014 ( 13 luni şi 16 zile )   Un calcul arată că un ministru nu poate supravieţui mai mult de 5 luni şi 16 zile, în Guvernul condus de Victor Ponta.

Urmărește-ne:
ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.