Black Sea Oil&Gas a rezervat 90% din capacitatea punctului de intrare a gazelor în sistemul naţional de transport (SNT) de la Vadu, începând cu 1 februarie 2021, au declarat, pentru AGERPRES, surse din sectorul energetic.
"Urmare a desfăşurării Etapei Angajante a Procesului de capacitate incrementală pentru punctul de intrare în SNT, preconizat a fi creat în zona localităţii Vadu, jud. Constanţa, SNTGN Transgaz SA va aduce la cunoştinţă faptul că solicitantul nu şi-a exercitat dreptul de denunţare unilaterala a contractului de transport încheiat până la data confirmării, astfel contractul devenind ferm. În acest context, SNTGN Transgaz SA anunţă ca Procesul de rezervare de capacitate incrementală în punctul preconizat de intrare în SNT din Marea Neagra - PM VADU - Etapa Angajantă s-a încheiat cu succes", se arată într-un anunţ postat pe site-ul Transgaz.
Numele companiilor care rezervă capacitate în SNT este confidenţial, însă, potrivit informaţiilor obţinute de AGERPRES, compania care a rezervat capacitate în punctul de intrare de la Vadu este Black Sea Oil&Gas, singura, de altfel, care a luat până acum decizia finală de investiţie pentru a extrage gaze din Marea Neagră.
Astfel, aceasta a rezervat 90% din capacitatea punctului de intrare în SNT începând cu 1 februarie 2021 şi până la 1 octombrie 2024. După această dată, capacitatea rezervată scade treptat până la 1,77% din cea oferită, până în anul 2035.
Black Sea Oil&Gas este, totodată, şi singurul investitor din Marea Neagră care a rezervat capacitate de transport în conductele care introduc gazele offshore în SNT.
Transgaz a organizat un proces de rezervare de capacitate şi pentru punctul de intrare de la Tuzla, însă pragul minim de rezervare nu a fost atins, iar transportatorul de gaze a declarat încheiat procesul fără alocare de capacitate.
Pe 7 februarie, Black Sea Oil&Gas (BSOG) a anunţat că a luat decizia finală de investiţie pentru Proiectul de Dezvoltare Gaze Naturale Midia (proiectul MGD), localizat în zona românească a Mării Negre, unde va investi 400 de milioane de dolari.
''Decizia finală de investiţie a fost luată cu bună-credinţă, pornind de la premisa că BSOG şi partenerii săi de concesiune vor reuşi restabilirea tuturor drepturilor acestora, în sensul eliminării oricăror taxe şi contribuţii suplimentare recent introduse, precum şi a oricăror restricţii privind libera circulaţie a gaze lor pe o piaţă deplin liberalizată, conform legislaţiei europene. Acestea sunt necesare, atât pentru a face proiectul MGD o investiţie viabilă, cât şi pentru a încuraja viitoarele proiecte de dezvoltare a gazelor naturale din Marea Neagră", se arată într-un comunicat al BSOG, remis AGERPRES.
Proiectul MGD, primul proiect de acest gen construit în zona românească a Mării Negre după anul 1989, constă în săparea a cinci sonde de producţie (o sondă submarină la zăcământul Doina şi patru sonde de producţie la zăcământul Ana) şi un ansamblu submarin de producţie pe zăcământul Doina, care va fi conectat printr-o conductă de 18 kilometri la platforma de producţie monitorizată şi operată de la ţărm, amplasată pe zăcământul Ana.
O conductă submarină de 126 kilometri va asigura transportul gazelor de la platforma Ana la ţărm, până la noua staţie de tratare a gazelor din comuna Corbu, judeţul Constanţa.
Capacitatea de producţie estimată va fi de 1 miliard de metri cubi de gaze pe an, echivalentul a 10% din consumul de gaze al României
Black Sea Oil&Gas pregătește terenul pentru gazele din Marea Neagră - A rezervat 90% din capacitatea conductei de gaze de la Vadu
Explorează subiectul
Articole Similare

412
Rezultatele LOTO de duminică, 16 noiembrie – Report uriaș la Joker. Numerele câștigătoare au fost extrase
412

1.785
România stă pe un butoi cu pulbere - 7 explozii în 30 de zile și zero soluții. Expert: 'Fără măsuri, siguranța depinde de noroc'
1.785

4.310
Noua țeapă pusă la cale prin Revolut: Cum rămân românii fără bani
4.310

84
Consiliul Concurenței: Mărcile proprii cresc puternic în România, iar adaosurile comerciale sunt mai mari
84

91
Trump, investiții masive în obligațiuni: peste 82 de milioane de dolari între august și octombrie
91

4.796
Lecție pentru Ilie Bolojan: Țara din Europa care introduce o nouă taxă pentru locuinţele de mare valoare
4.796

33
BCE vrea să simplifice reglementările pentru băncile mici și să reducă cerințele de capital
33

194
Volodimir Zelenski a bătut palma cu Grecia: 'Aceasta va fi o altă rută pentru aprovizionarea cu gaze naturale'
194

72
Tesla interzice componentele fabricate în China pentru maşinile produse în SUA
72

2.984
Frauda carusel intră într-o nouă etapă de supraveghere europeană: Se cere acces în timp real la datele despre TVA pentru EPPO și OLAF
2.984

54
Berkshire Hathaway își diversifică portofoliul: nouă miză majoră în Alphabet, tăieri suplimentare la Apple
54

180
Australia se bucură după decizia lui Donald Trump: 'Este un lucru bun pentru producătorii australieni de carne de vită'
180

105
Cele mai mari fonduri speculative de pe Wall Street şi-au redus expunerea la acţiunile din grupul 'Magnificent Seven'
105


















Comentează