Vicepreşedintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Bogdan Staicu, consideră că întreaga magistratură se află la un punct de cotitură pe fondul deciziei Curţii Constituţionale a României (CCR) privind regimul de pensionare. El crede că există un nivel de frustrare ridicat în rândul magistraţilor deoarece această categorie are în prezent trei regimuri de pensionare distincte.
Vicepreşedintele CSM, Bogdan Staicu: Cred că foarte important este statutul magistratului
”Riscurile pentru profesie sunt foarte mari într-un asemenea context, demotivarea, îndeplinirea mecanică a atribuţiilor de serviciu, generalizarea unei conduite conformiste pe care o vedem sau care pare din ce în ce mai prezentă în sistemul judiciar, contrare spiritului critic şi atitudinii proactive care sunt trăsături esenţiale pentru o justiţie de cel mai înalt nivel”, a transmis Bogdan Staicu
”Cred că foarte important este statutul magistratului. Ştim cu toţii, anul 2025 a fost unul intens din acest punct de vedere. Este evident că la momentul actual întreaga magistratură se află la un punct de cotitură pe fondul deciziei recente a Curţii Constituţionale privind regimul de pensionare, precedată de dezbaterile care au polarizat societatea românească în ultimii ani pe această temă”, a declarat Bogdan Staicu, marţi, la bilanţul Ministerului Public.
Bogdan Staicu consideră că această nouă reconfigurare a regimului de pensionare ar fi fost acceptată de magistraţi cu două condiţii
”Dacă etapizarea ar fi fost configurată într-o modalitate echitabilă şi dacă ar fi fost rezonabil cuantumul pensiei de serviciu în concordanţă cu jurisprudenţa CJUE. La acest moment nu am argumente care să-i contrazică pe colegii care consideră că noile condiţii sunt profund inechitabile pentru magistraţii aflaţi în activitate, atât în privinţa condiţiilor de vârstă sau vechime.
Există colegi cărora li s-au adăugat 17 ani necesari pentru pensionare faţă de momentul intrării în magistratură. Noile condiţii au dus cuantumul la jumătate faţă de cei care îndeplineau condiţiile de pensionare la sfârşitul anului 2023”, a mai afirmat vicepreşedintele CSM.
Vicepreședintele CSM crede că există un nivel ridicat de frustrare în rândul magistraţilor
”În magistratură avem trei regimuri de pensionare distincte, motiv pentru care sunt convins că există un nivel de frustrare foarte ridicat, în principal în privinţa celei mai recente categorii.
Riscurile pentru profesie sunt foarte mari într-un asemenea context, demotivarea, îndeplinirea mecanică a atribuţiilor de serviciu, generalizarea unei conduite conformiste pe care o vedem sau care pare din ce în ce mai prezentă în sistemul judiciar, contrare spiritului critic şi atitudinii proactive care sunt trăsături esenţiale pentru o justiţie de cel mai înalt nivel”, a transmis Bogdan Staicu.





























Comentează