Bogdan Vătăjelu a înscris un gol pentru Jablonec în meciul cu Teplice

Bogdan Vătăjelu

Bogdan Vătăjelu (25 de ani) a înscris un gol pentru Jablonec în meciul de pe teren propriu, contra lui Teplice, scor 2-1, în runda cu numărul 24 din prima ligă cehă, potrivit Mediafax.

Împrumutat de la Sparta Praga, în această iarnă, Vătăjelu a devenit un jucător de bază la Jablonec. Acesta a fost integralist și a înscris în minutul 53, restabilind egalitatea. Mijlocașul a primit o pasă în centrul careului și a reluat, cu ușurință, în plasă. Teplice deschisese scorul în minutul 47, prin Moulis.

Jablonec a intrat în avantaj în minutul 74, grație reușitei lui Sobol, și s-a impus cu scorul de 2-1.

După două eșecuri consecutive în campionat, Jablonec a obținut trei puncte și urcă pe locul patru în Cehia, cu 40 de puncte, la patru lungimi în spatele Spartei Praga, ocupanta ultimei trepte a podiumului, la care evoluează Florin Niță și Alexandru Chipciu. Poziția de lider este ocupată de Slavia Praga, echipa lui Alexandru Băluță, cu 58 de puncte.

De la sosirea la Jablonec, Vătăjelu a înregistrat cinci partide, toate ca integralist, două goluri și o pasă decisivă. Mijlocașul nu face parte din lotul echipei naționale a României convocat de Cosmin Contra pentru meciurile cu Suedia și Insulele Feroe, din preliminariile EURO 2020.