Elicopterul care îl transporta luni pe preşedintele bolivian Evo Morales a fost nevoit luni să aterizeze de urgenţă din cauza unei probleme mecanice, un apropiat al şefului statului denunţând un "atentat" într-un moment în care opoziţia încearcă să-l înlăture de la putere, relatează AFP preluat de agerpres.
Aparatul, un EC-145, a suferit "o problemă mecanică la rotorul din spate la decolare, care a provocat o aterizare de urgenţă", au anunţat Forţele aeriene boliviene (FAB) într-un comunicat, precizând că incidentul nu s-a soldat cu răniţi.
Incidentul s-a produs în momentul în care şeful statului socialist se pregătea să plece dintr-un sat unde venise să inaugureze un drum.
În imaginile difuzate pe reţelele sociale şi de media locale se vede cum elicopterul decolează de pe un teren de fotbal, încearcă să ia altitudine, apoi aterizează precipitat, puţin mai departe, pe un teren noroios.
Forţele armate boliviene au deschis o anchetă asupra incidentului.
La puţin timp după aterizarea de urgenţă, fostul ministru de interne Hugo Moldiz a denunţat un "atentat" împotriva preşedintelui, primul indigen care conduce Bolivia.
Sâmbătă, o figură a opoziţiei, Luis Fernando Camacho, a făcut apel la armata boliviană "să se dea de partea poporului" şi i-a dat preşedintelui un ultimatum până luni seară pentru a renunţa la putere.
Evo Morales, la putere din 2006, a ieşit primul în alegerile prezidenţiale de la 20 octombrie cu 47,08% din voturi, faţă de 36,51% pentru centristul Carlos Mesa, potrivit rezultatelor oficiale.
Avansul de peste zece puncte a lui Morales faţă de rivalul său de pe locul doi îi permite automat să fie reales din primul tur. Opoziţia a denunţat însă o "fraudă" şi valul de proteste care s-a declanşat a doua zi după scrutin s-a soldat cu cel puţin doi morţi şi 140 de răniţi.
Bolivia: Elicopterul care îl transporta pe Evo Morales a aterizat de urgenţă; un apropiat al preşedintelui denunţă un 'atentat'
Explorează subiectul
Articole Similare

29
Afacerea murdară cu flori 'frumoase': un raport exploziv arată cât de periculos poate fi să oferi un buchet de trandafiri
29

231
Decizie fără precedent a Băncii Centrale Europeane: moneda euro devine armă globală în fața crizelor financiare
231

17
VIDEO Astronauta franceză Sophie Adenot a ajuns sâmbătă, împreună cu doi americani şi un rus, pe Staţia Spaţială Internaţională
17

854
Marco Rubio dezvăluie ce urmărește Donald Trump în privința războiului din Ucraina, după întâlnirea cu Zelenski
854

530
Mega-proiect feroviar în Europa: trei țări sapă sub munți pentru a construi cel mai lung tunel subteran realizat vreodată
530

199
În trecut, struțul putea să zboare: cum și de ce și-a pierdut această abilitate
199

900
SUA face ravagii În Siria: au efectuat atacuri asupra a peste 30 de ţinte ale Statului Islamic
900

879
'Nu voi uita niciodată cum m-am simțit': experiență paranormala trăită de o jurnalistă într-un sat părăsit
879

553
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Orașul Herson este sub foc continuu. Infrastructură critică a fost puternic avariată
553

1.403
Hrana, noua armă de război a Rusiei. Semnal de alarmă tras de un lider european: Dependența alimentară face UE vulnerabilă
1.403

68
Fiul şahului înlăturat, Reza Pahlavi, se declarată gata să asigure tranziţia în Iran
68

25
Ministrul german al apărării: „Europa are nevoie de predictibilitate din partea SUA!”
25

1.012
Un președinte avertizează: „Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei”
1.012

















Comentează