Boston Bruins, învinsă în ultimele secunde în Florida

Nhl.com
NHL

Echipa Boston Bruins a scăpat victoria printre degete în partida disputată în deplasare cu formaţia Tampa Bay Lightining, în care fost învinsă la limită, cu scorul de 5-4, după prelungiri, luni seară, în Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheaţă (NHL).

Bruins conducea cu 4-3 cu doar cinci secunde înainte de final, când gazdele au restabilit egalitatea prin Steven Stamkos. Lightning a înscris apoi golul victoriei în minutul 1:19 din "overtime", prin Brandon Hagel, conform Agerpres.

Acesta este al treilea succes consecutiv obţinut de echipa din Florida, care a acumulat 22 de puncte şi ocupă poziţia a cincea în clasamentul Conferinţei de Est a NHL, dominată în continuare de Boston Bruins (29 puncte).

New York Rangers, ocupanta locului secund în ierarhia Estului, cu 24 de puncte, nu a reuşit să profite de eşecul rivalei Boston Bruins, înclinându-se la rândul ei pe patinoarul formaţiei Dallas Stars (scor 3-6).