Depozitarul Central va distribui dividende pentru acţionarii BRD - Groupe Societe Generale SA, începând de vineri până în 4 iunie 2024, conform agerpres.
Potrivit unui comunicat al Depozitarului Central, valoarea dividendului brut pe acţiune este de 0,0749 lei.
Acţionarii care beneficiază de dividende sunt cei înregistraţi în registrul acţionarilor emitentului, la data de 13 mai 2021. Plata dividendelor către acţionarii emitentului se efectuează începând cu data de 4 iunie 2021.
Acţionarii care sunt clienţi ai unui Participant la sistemul de compensare-decontare şi registru al Depozitarului Central îşi pot încasa dividendele prin intermediul acestuia. Pentru acţionarii care nu au cont deschis la un participant al sistemului RoClear, plata se face fie prin transfer bancar, în baza solicitărilor transmise de acţionari, fie în numerar, la ghişeele bancare ale BRD - Groupe Societe Generale din întreaga ţară.
Începând cu anul 2015, ca urmare a modificării cadrului de reglementare aplicabil distribuirii dividendelor şi a oricăror alte sume cuvenite deţinătorilor de valori mobiliare, distribuirea dividendelor se efectuează prin intermediul Depozitarului Central şi al participanţilor la sistemul de compensare decontare şi registru.
BRD distribuie dividende acționarilor
Articole Similare

9
Americanii suportă majoritatea tarifelor comerciale impuse de Donald Trump, arată un studiu economic
9

8
SUA autorizează cinci giganţi petrolieri să reia operaţiunile în Venezuela
8

5
Super anunță semnarea achiziției operațiunilor Maxbet din România și Malta
5

1.756
Traian Băsescu are soluția. Cum poate să iasă România din criză: 'Partidele nu au specialiști. Nu e o palmă venirea fondului'
1.756

1.614
Rareș Bogdan îl atacă în termeni duri pe Ilie Bolojan după intrarea României în recesiune: „Iei zece piei tot de pe calul care trage?”
1.614

1.018
Recesiunea tehnică, văzută de Nicușor Dan: „Nu e o surpriză. Economia încetinește de patru ani” / Mesaj și pentru politicieni
1.018

16
Bursa de la Bucureşti a închis în scădere ultima şedinţă din această săptămână
16

1.290
INS respinge acuzațiile lui Marcel Ciolacu privind recesiunea tehnică: “Nu e nicio coafare a datelor!”
1.290

12
Creștere moderată a prețurilor de consum în SUA, sub prognoze
12

3.581
Moise Guran îl laudă pe Ilie Bolojan după ce România a intrat în recesiune: Pompierul a venit cu toporul
3.581

12
Evoluții financiar-bancare și bursiere la nivel global
12

18
Şeful OMC cere reformarea sistemului comercial global
18

1.007
Importurile ieftine din China, sub lupa ANAF: TVA și taxe neîncasate, amenzi egale cu prejudiciul
1.007

















Comentează