Breaking: Greii UE se reunesc din nou să găsească soluții la criza energetică - Totul e dictat de frica de răzbunarea Rusiei

Autor: Loredana Codruț

Publicat: 13-09-2022

Actualizat: 13-09-2022

Article thumbnail

Sursă foto: economedia.ro

Președinția Uniunii Europene va convoca o nouă rundă de discuții cu miniștrii energiei pentru a discuta despre criza energetică legată de războiul din Ucraina. "Convoc o nouă reuniune extraordinară a Consiliului miniștrilor energiei pentru 30 septembrie", a arătat într-un mesaj pe Twitter ministrul ceh al Industriei și Comerțului, Jozef Sikela, a cărui țară deține acum președinția rotativă, conform AFP. Sikela spunea recent, conform Radio Free Europe, că o potențială soluție pentru a contribui la atenuarea crizei ar fi plafonarea prețului pentru gazul utilizat în producția de energie electrică, scrie Mediafax.

Citește și: Un consilier de-al lui Zelenski dă date incredibile: Ucraina a capturat atât de mulți prizonieri ruși, încât nu mai are unde să îi țină

Blocul celor 27 de țări a luat măsuri pentru a-și diminua dependența de importurile de energie din Rusia și a introdus recent un plan prin care cere statelor membre să reducă utilizarea gazelor naturale cu 15%.

Planul a fost introdus pentru a se pregăti de o posibilă oprire a livrărilor de gaze naturale rusești.

Rolul dominant al Rusiei în calitate de furnizor de energie pentru Uniunea Europeană a dus la îngrijorări că Moscova ar putea limita livrările în timpul iernii, ca răzbunare pentru sancțiunile UE introduse ca pedeapsă pentru invazia în Ucraina. În ultimele săptămâni, în Uniunea Europeană au fost raportate prețuri record la gazele naturale și la electricitate.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri