BREAKING Nicolae Ciucă, primele declarații după votul din Parlament: 'Vom face tot ceea ce ne-am asumat'

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 25-11-2021

Actualizat: 25-11-2021

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Premierul Nicolae Ciucă le-a mulțumit colegilor din Parlamentul pentru votul acordat Guvernului PNL-PSD-UDMR. „Să știți că am înțeles din tot ceea ce s-a exprimat că ne-am asumat o răspundere foarte mare, am înțeles și recomandările făcute, suntem un Guvern al României și vom face tot ceea ce ne-am asumat”.

„Mulţumesc tuturor celor care ne-au acordat votul de încredere, de asemenea doresc să le mulţumesc celor care nu ni l-au acordat. De asemenea, cred că este foarte important, atât pentru noi, membrii Guvernului, cât şi pentru dumneavoastră, toţi membrii Parlamentului. Să ştiţi că am înţeles din tot ce s-a exprimat că ne-am asumat o răspundere foarte mare. Am înţeles şi recomandările făcute de cei care a luat cuvântul din partea opoziţiei. Suntem un Guvern al României şi vom face tot ceea ce este posibil, aşa cum ne-am asumat să avem în centrul atenţiei noastre cetăţeanul român şi să facem tot ceea ce este cu putinţă, astfel încât să depăşim toate aceste probleme pe care le avem şi le întâmpinăm din cauza crizei COVID şi să determinăm liniile de efort pentru ceea ce înseamnă dezvoltarea României", a declarat Nicolae Ciucă, joi, după învestirea în plenul reunit al Parlamentului a Guvernului propus de acesta.

Guvernul Ciucă a fost învestit cu 318 voturi „pentru” și 126 „împotrivă”.

Primul-ministru și miniştrii urmează să depună individual, în faţa Preşedintelui României, jurământul.

Nicolae Ciucă a spus joi la prezentarea programului de guvernare în Parlament, referindu-se la coaliția PNL-PSD-UDMR, că „am trecut peste acele lucruri care ne separă și am găsit lucrurile care ne unesc”.

PSD este cel mai responsabil și mai stabil partid din România, a spus în timpul dezbaterilor Marcel Ciolacu. El afirma că social-democrații au intrat la guvernare pentru că nu fug niciodată de responsabilitate: „Avem puterea să redăm încrederea în această țară”.

Slavă Domnului, s-a încheiat un an marcat de lupte absurde, cu lăcomie duse, spunea liderul grupului minorităților naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian. El preciza că grupul minorităților naționale va avea o contribuție „extrem de activă” în această guvernare.

Deputatul Dan Barna, vicepreședinte USR, l-a „felicitat” miercuri în Parlament pe Marcel Ciolacu pentru că a scos de la guvernare PNL din poziția de vioara întâi și l-a băgat înapoi „ca anexă a PSD”.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri