Numărul persoanelor din ţări terţe care cer protecţie în Bulgaria a scăzut de cinci ori faţă de anul trecut, conform statisticilor privind cererile pentru protecţie depuse între ianuarie şi sfârşitul lunii octombrie 2017, a declarat Petia Purvanova, şefa Agenţiei de Stat pentru Refugiaţi, luni dimineaţă la televiziunea naţională bulgară, informează agenţia BTA, potrivit agerpres.ro.
Ea a precizat că numărul cererilor respinse a crescut de două ori în aceeaşi perioadă.
Gradul de ocupare în centrele pentru refugiaţi din Bulgaria este mai mic de 20%.
În anii precedenţi, gestionarea cererilor pentru protecţie era lentă din cauza numărului mare de solicitanţi, dar acum procesul se desfăşoară fără probleme şi la timp.
Aproximativ 3.400 de persoane sunt înregistrate ca solicitanţi de protecţie şi au fost emise peste 12.000 de decizii.
Când unui migrant i se acordă statutul de refugiat, el sau ea dispune de 14 zile pentru a părăsi centrul de primire. Se aşteaptă apoi ca respectiva persoană să-şi găsească un loc de muncă şi să-şi câştige existenţa, bucurându-se de drepturile şi obligaţiile cetăţenilor bulgari.
Printr-o ordonanţă guvernamentală din iulie anul trecut, autorităţilor municipale li se cere să declare câţi refugiaţi doresc să aibă pe teritoriul lor. S-a dovedit totuşi că majoritatea primăriilor nu îşi cunosc noile responsabilităţi, a mai spus Purvanova.
Bulgaria: Numărul migranților care au cerut protecție a scăzut de 5 ori față de anul trecut
Articole Similare

247
Ursula von der Leyen convoacă de urgență Colegiul de Securitate al UE: 'Să nu existe o nouă escaladare'
247

1.288
VIDEO Israel sub atac: sirene în centrul țării, alertă de drone lângă Marea Moartă. Mossadul cere iranienilor să trimită imagini din zonele lovite
1.288

43
Marea Britanie: Iranului nu trebuie să i se permită niciodată să dezvolte arme nucleare
43

1.242
Macron cere o ”reuniune de urgenţă” a Consiliului de Securitate al ONU: ”Escaladarea în curs este periculoasă pentru toţi”
1.242

6.242
UPDATE Scenariu extrem în Orientul Mijlociu: Ayatollahul Ali Khamenei ar fi fost ucis (presa)
6.242

3.682
Emiratele Arabe Unite avertizează, după ce a început războiul dintre SUA-Israel și Iran: Este un moment plin de provocări
3.682

2.848
Țările împotriva cărora Iranul a lansat atacuri, imediat după ce a început războiul cu SUA și Israel
2.848

7.069
VIDEO Lovitură costisitoare pentru SUA. Iranul a distrus un radar american în valoare de 1,1 miliarde de dolari
7.069

2.563
În mediile rarefiate se știa când vor lansa SUA atacul asupra Iranului: Momentul în care au fost informați liderii țărilor din Europa
2.563

3.252
Ministrul de Externe din Iran face declarații războinice: Eram pregătiți pentru o astfel de zi și vom oferi o lecție!
3.252

96
Spania cere respectarea dreptului internațional în conflictul din Orientul Mijlociu
96

4.119
Panică mare în Golful Persic: Bogații lumii sunt în stare de alertă, după atacurile lansate de Iran
4.119

148
Panica se răspândește în Golful Persic după atacurile cu rachete iraniene: Măsuri de urgență în mai multe state
148

















Comentează