Bundesliga: Bayer Leverkusen a surclasat pe Union Berlin, scor 5-0

bundesliga

Bayer Leverkusen a reuşit duminică, pe teren propriu, o victorie surprinzătoare prin proporţiile scorului, 5-0, împotriva fostului lider din Bundesliga, Union Berlin, informează News.ro.

Într-un meci din etapa a 13-a a Budesligii, Bayer Leverkusen a surclasat pe Union Berlin cu un 5-0 neaşteaptat.

După o primă repriză fără gol, ”aspirinele” au avut un forcing irezistibil în prima parte a reprizei secunde, când au marcat de patru ori. Mai întâi Robert Andrich (min. 46), apoi a venit dubla lui Moussa Diaby din minutele 56 şi 58, iar Adam Hlozek a marcat pentru 4-0 în minutul 68.

Tabela a fost închisă de Mitchel Bakker, în minutul 76, iar Leverkusen a urcat pe locul 14, cu 12 puncte.

Învinsă pentru a treia oară în acest sezon, Union Berlin i-a cedat lui Bayern Munchen primul loc în clasament, rămânând pe poziţia secundă, cu 26 de puncte.