Bursa de la Bucureşti a închis în creştere şedinţa de miercuri

Autor: Remus Vlad, Redactor

Publicat: 25-03-2026 20:09

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook.com

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe majoritatea indicilor şedinţa de tranzacţionare de miercuri, iar schimburile au depăşit 78,6 milioane de lei (15,4 milioane de euro).

Principalul indice al Bursei de Valori Bucureşti, BET, care include cele mai tranzacţionate 20 de companii listate pe Piaţa Reglementată, s-a apreciat cu 0,17%, până la 28.052,20 puncte, în timp ce BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la Bursă, a consemnat o creştere de 0,19%.

De asemenea, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a înregistrat un avans de 0,11%, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI, s-a depreciat cu 0,12%.

Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis în urcare cu 0,38%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, în scădere cu 0,21%.

Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, s-a apreciat cu 0,14%.

Cele mai lichide titluri au fost cele ale Băncii Transilvania, tranzacţiile însumând aproape 23 milioane de lei, urmate de acţiunile OMV Petrom - cu 10,3 milioane de lei, şi de cele ale Premier Energy - 4,4 milioane de lei.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile IAR Braşov (+14,67%), Casa de Bucovina-Club de Munte (+11,8%) şi Energopetrol (+10,78%).

Cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Electroaparataj (-6,49%), Romcarbon (-4,85%) şi Artego (-4,81%).

Google News
Explorează subiectul
Comentează
București
Temperatură7°C
Variabil
România
Vânt1km/h
Citește
mai multe
Articole Similare
Parteneri