Bursa de Valori Bucureşti a închis în creştere pe majoritatea indicilor şedinţa de luni, iar tranzacţiile au depăşit 54 milioane de lei (aproximativ 10,86 milioane de euro), informează AGERPRES.
Cele mai lichide titluri au fost cele ale Băncii Transilvania, cu tranzacţii de 10,17 milioane de lei, urmate de acţiunile OMV Petrom, cu 7,84 milioane de lei, şi ale Hidroelectrica - 5,76 milioane de lei.
Principalul indice al Bursei de Valori Bucureşti, BET, care include cele mai tranzacţionate 20 de companii listate pe Piaţa Reglementată, a crescut cu 1,65%, la valoarea de 17.748,15 puncte, iar BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la Bursă, s-a majorat cu 1,56%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat un avans de 1,50%, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI, s-a apreciat cu 0,19%.
Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a crescut cu 1,45%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a închis pe plus cu 0,81%.
Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, a coborât cu 0,07%.
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile companiilor Sinteza (+14,41%), Prefab (+9,64%) şi ale BRD (+6,97%).
Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Comelf (-7,63%), Societatea de Construcţii Napoca (-6,83%) şi Casa de Bucovina - Club de Munte (-6,25%).
Bursa de la Bucureşti a închis în creştere şedinţa de tranzacţionare de luni
Articole Similare

1.354
România stă pe un butoi cu pulbere - 7 explozii în 30 de zile și zero soluții. Expert: 'Fără măsuri, siguranța depinde de noroc'
1.354

3.316
Noua țeapă pusă la cale prin Revolut: Cum rămân românii fără bani
3.316

77
Consiliul Concurenței: Mărcile proprii cresc puternic în România, iar adaosurile comerciale sunt mai mari
77

82
Trump, investiții masive în obligațiuni: peste 82 de milioane de dolari între august și octombrie
82

4.327
Lecție pentru Ilie Bolojan: Țara din Europa care introduce o nouă taxă pentru locuinţele de mare valoare
4.327

31
BCE vrea să simplifice reglementările pentru băncile mici și să reducă cerințele de capital
31

182
Volodimir Zelenski a bătut palma cu Grecia: 'Aceasta va fi o altă rută pentru aprovizionarea cu gaze naturale'
182

71
Tesla interzice componentele fabricate în China pentru maşinile produse în SUA
71

2.966
Frauda carusel intră într-o nouă etapă de supraveghere europeană: Se cere acces în timp real la datele despre TVA pentru EPPO și OLAF
2.966

52
Berkshire Hathaway își diversifică portofoliul: nouă miză majoră în Alphabet, tăieri suplimentare la Apple
52

169
Australia se bucură după decizia lui Donald Trump: 'Este un lucru bun pentru producătorii australieni de carne de vită'
169

104
Cele mai mari fonduri speculative de pe Wall Street şi-au redus expunerea la acţiunile din grupul 'Magnificent Seven'
104

177
Ministrul energiei anunță că România îşi propune să ajungă la o capacitate totală de producţie de 12.000 de MW
177


















Comentează