Bursa de la Bucureşti a închis în scădere şedinţa de tranzacţionare de luni, iar indicele de referinţă BET, care arată evoluţia celor mai lichide 15 acţiuni, s-a depreciat cu 0,09%, ajungând la 8.515,53 puncte, conform Agerpres.
Valoarea totală a tranzacţiilor s-a cifrat la circa 51,01 milioane de lei (10,95 milioane de euro), din care 49,99 milioane de lei (10,73 milioane de euro) au fost tranzacţiile cu acţiuni.
Indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat un declin de 0,06%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a coborât cu 0,28%. Indicele BET-FI al SIF-urilor înregistra, la închidere, o depreciere de 0,48%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a scăzut cu 0,13%, în timp ce indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis pe plus cu 0,25%.
Acţiunile Romgaz au fost cele mai tranzacţionate, luni, pe Bursa de la Bucureşti, schimburile pe aceste titluri fiind de 13,15 milioane de lei, urmate de acţiunile Banca Transilvania (10,18 milioane de lei) şi Electrica (2,58 milioane de lei).
Cele mai mari creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de Compania Energopetrol, de 11,11%, Sphera Franchise Group, de 8,82%, şi Grupul Industrial Electrocontact, de 3,85%.
Pe de altă parte, cele mai severe deprecieri au fost consemnate de acţiunile Condmag, care au pierdut 6,45% din valoare, VES SA - minus 6,41%, şi Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră - minus 3,23%.
Bursa de la Bucureşti închide în scădere prima şedinţă de tranzacţionare din săptămână
Explorează subiectul
Articole Similare

1.624
„Va fi greu de ieșit din această situație”. Avertismentul dur al șefului CFA România după intrarea în recesiune
1.624

1.844
Ilie Bolojan, întâlnire cu un gigant turistic: planuri pentru curse charter și hub IT în România
1.844

99
Ministrul Transporturilor confirmă: Portul Constanța va prelua Portul Internațional Liber Giurgiulești
99

2.598
Piața auto din România intră într-o nouă eră: Mașinile electrice încep să devină regulă, nu excepție. Hibridul, noul standard (studiu)
2.598

6.412
„Mai rău de atât nu se poate”. Un economist explică ce urmează după intrarea României în recesiune tehnică
6.412

2.082
Recesiunea tehnică, un 'semnal de avertizare'. Analist financiar: 'România traversează o fază de corecţie economică, nu o criză structurală'
2.082

269
Fost premier, după intrarea României în recesiune: E momentul să scoatem statul din economie. Este momentul să revenim la o economie guvernată de măsuri liberale
269

3.102
'Bolojan a băgat România în gard!' - Câciu, reacție dură după confirmarea recesiunii. Presiune pe buget și salarii la prima contracție trimestrială serioasă după pandemie
3.102

118
Tarifele lui Trump provoacă un deficit record de 3,5 miliarde de dolari la garanţiile vamale ale importatorilor din SUA
118

32
Egiptul și Italia analizează aprofundarea cooperării în domeniul petrolului și gazelor
32

50
Polonia va construi o nouă stație importantă de compresoare de gaze cu finanțare de la Uniunea Europeană
50

28
TPAO din Turcia semnează un nou acord de cooperare în domeniul petrolului și gazelor cu BP
28

42
Grupul Mercedes-Benz, lovit de costuri tarifare de 1,2 miliarde de dolari; profitul anual s-a înjumătăţit
42

















Comentează