Bursa de la Bucureşti închide ultima ședință a săptămânii pe roșu

Autor: George Traicu

Publicat: 25-09-2020

Actualizat: 25-09-2020

Article thumbnail

Sursă foto: www.agerpres.ro

Bursa de la Bucureşti a închis în scădere ultima şedinţă de tranzacţionare a săptămânii, cu un indice BET care s-a diminuat cu 0,77% până la 8.961,59 puncte şi o valoare totală a tranzacţiilor de 121,81 milioane de lei (24,98 milioane de euro).

BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a înregistrat o scădere de 0,74%, în timp ce indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a închis pe minus cu 0,76%.

Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a consemnat o scădere de 0,64%, iar indicele BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, s-a depreciat cu 0,28%.

De asemenea, indicele SIF-urilor, BET-FI, a închis în scădere cu 0,39%.

Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Banca Transilvania au generat tranzacţii în valoare de 5,57 milioane de lei, urmate de titlurile Fondul Proprietatea cu 4,81 milioane de lei, şi de cele ale Erste Group Bank, cu 2,32 milioane de lei.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Rompetrol Rafinare, în creştere cu 2,5%, cele ale Impact Developer&Contractor (+2,1%) şi Farmaceutica Remedia (+1,82%).

Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de titlurile Prefab (-7,77%), Digi Communications (-5,86%) şi Dafora (-4,62%).

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri