Pompierii au scos miercuri din apele Mureşului cadavrul unui porc, preluat ulterior de DSVSA, care a prelevat probe ce urmează a fi analizate pentru a se stabili dacă animalul era bolnav de pestă porcină africană, potrivit Agerpres.
"La solicitarea Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Arad şi a Serviciului de Gospodărire al Apelor Mureş din Arad, un echipaj al Detaşamentului de Pompieri Arad din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Arad s-a deplasat miercuri în zona străzii Mărului din municipiul Arad, pentru a scoate din apă cadavrul unui porc care plutea pe apele Mureşului", informează purtătorul de cuvânt al ISU Arad, maior George Pleşca.
Directorul DSVSA Arad, Viorel Agud, a declarat pentru AGERPRES că leşul a fost preluat "în condiţii de maximă siguranţă" de reprezentanţii DSVSA, care l-au transportat la sediul instituţiei şi au prelevat probe ce urmează a fi analizate pentru a se stabili dacă porcul era bolnav sau nu de pestă porcină africană.
'Până în prezent, la nivelul judeţului Arad nu avem raportate cazuri de pestă porcină africană. Nu ştim nimic, cel puţin deocamdată, despre acest porc mort, al cărui cadavru a fost scos din Mureş. Aşteptăm rezultatele analizelor, după care vom stabili paşii următori pe care îi vom avea de făcut. De asemenea, vom lua legătura cu o firmă specializată, în vederea neutralizării cadavrului porcului', a mai spus Agud.
În contextul în care pesta porcină africană se răspândeşte extrem de rapid iar fatalitatea în cazul porcinelor infestate este de 100%, neexistând antidot, Viorel Agud a făcut apel către populaţie ca toţi cei care au cunoştinţă despre asemenea cazuri să apeleze de urgenţă DSVSA Arad la tel: 0257-280-760, 0257-280761 sau 0257-282060.
Cadavrul unui porc a fost găsit în apele Mureşului: Se fac verificări pentru a se stabili dacă avea pestă porcină
Articole Similare

490
Schimbări majore la concediile medicale: reguli mai stricte, controale mai dure anunțate, modificări de plată
490

797
Tragedie în ultima zi din an! La Găești, doi tineri au murit după ce mașina lor a lovit o clădire și a luat foc
797

682
Planeta intră pe roșu: clima extremă nu mai e avertisment, ci realitatea ultimului an
682

198
România se alătură cu suma de 50 de milioane de euro statelor care contribuie la propunerea SUA privind lista de achiziții prioritare necesare apărării Ucrainei
198

239
Reacția autorităților române după incidentul din Italia
239

870
Banii nu aduc fericirea? Oamenii de știință demontează mitul și explică ce contează de fapt
870

113
Accident în județul Sibiu: un autocamion cu lemne s-a răsturnat într-o râpă pe Valea Arpașu Mare
113

1.278
Horoscopul zilei de 1 ianuarie 2026. Berbecii primesc o veste bună. Află ce se întâmplă cu zodia ta
1.278

1.038
Topul domeniilor care au concediat cei mai mulți oameni în România în 2025: Construcțiile dau lovitura
1.038

31
VIDEO Jandarmii au confiscat materiale pirotehnice vândute ilegal la o trecere de cale ferată din Vâlcea
31

87
Accident teribil pe DN 56: Doi bărbați au murit după impactul dintre un camion și un autoturism
87

27
Intervenție a jandarmilor montani în Hunedoara, după ce o mașină a ajuns într-o râpă
27

82
Doi bărbați, prinși de jandarmii prahoveni în timp ce capturau ilegal păsări sălbatice
82

















Comentează