Federaţia Internaţională de Tenis (ITF) a anunţat miercuri că meciurile din turneul olimpic vor începe de joi de la ora locală 15:00, în loc de 11:00, după ce mai mulţi jucători s-au plâns de căldura sufocantă de pe Ariake Tennis Park din Tokyo, transmite AFP, potrivit Agerpres.
"În interesul sănătăţii şi al confortului jucătorilor şi (...) din cauza căldurii şi a umidităţii în creştere de la Tokyo, meciurile vor începe de la 15:00 începând de joi 29 iulie", a indicat ITF într-un comunicat.
Această decizie "a fost luată urmând recomandările Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), ale organizatorilor JO 2020, ale Serviciului olimpic de radioteleviziune, dar şi ale jucătorilor, arbitrilor, experţilor medicali şi altor actori cheie", a adăugat ITF.
Anunţul a fost făcut după ce mai mulţi jucători au suferit miercuri din cauza condiţiilor de joc extreme. Spaniola Paula Badosa, victima unei insolaţii, a părăsit terenul în scaun rulant după ce a abandonat în sferturi, în meciul cu Marketa Vondrousova (Cehia).
Rusul Daniil Medvedev, cap de serie numărul doi, suferind din cauza căldurii şi a umidităţii, a fost la un pas să se prăbuşească, în meciul său cu italianul Fabio Fognini.
"Încă de la începutul meciului, am simţit că am probleme cu respiraţia. Ca şi cum mi s-ar fi blocat diafragma. La sfârşitul setului 2, vedeam negru, mă prăbuşeam. Am fost la un pas să prăbuşesc pe teren", a explicat Medvedev după partidă.
El le-a cerut atunci organizatorilor ca meciurile să înceapă mai târziu de ora prevăzută, 11:00.
"Toţi jucătorii pe care-i cunosc spun că nu este normal ca meciurile să înceapă de la 11:00", a afirmat rusul.
Căldură mare la Tokyo - Orele de desfășurare la turneul de tenis au fost schimbate
Explorează subiectul
Articole Similare

9
Jorge Martin a fost operat cu succes la clavicula dreaptă
9

53
VIDEO Probleme pentru jucătorii echipei Liverpool înaintea meciului cu Galatasaray
53

296
FOTO Un gigant software l-a convins pe David Popovici să meargă în SUA
296

32
S-au stabilit meciurile din primele faze ale Cupei României la handbal
32

118
Adrian Porumboiu investește din nou în fotbal: 'Discuția pe care am avut-o este clară'
118

95
Alcaraz, campion la Tokyo. A ajuns la al 24-lea trofeu din carieră
95

49
Nouă meciuri programate marți în Liga Campionilor. Echipa lui Chivu joacă cu Slavia
49

3.284
Ion Țiriac vrea să dea încă o lovitură. Își extinde imperiul din Africa: 'Acolo oamenii trăiesc în urmă cu o sută de ani'
3.284

72
Clubul Valencia dă în judecată Netflix, după documentarul despre Vinicius unde era
72

81
Clubul Valencia dă în judecată Netflix, după documentarul despre Vinicius
81

25
Coco Gauff vrea sezoane mai scurte în circuitul feminin
25

59
Jannik Sinner s-a calificat în a 30-a sa finală ATP
59

36
Suedezul Mohammed Al-Hakim arbitrează FCSB - Young Boys Berna. Arbitru din Malta pentru olteni
36
Comentează