Calificări Euro 2024: Georgia – Cipru 4-0, în grupa A

digisport.ro
euro 2024

Echipa naţională a Georgiei a învins duminică, pe teren propriu, scor 4-0, echipa naţională a Ciprului, într-un meci din grupa A a calificărilor pentru Euro 2024, informează news.ro.

La Tbilisi, după o primă repriză fără gol, naţională ţării gazdă, condusă de francezul Willy Sagnol, a reuşit să deschidă rapid scorul în partea secundă. A marcat în minutul 46 Otar Kiteishvili, jucătorul lui Sturm Graz. În minutul 58 a înscris şi vedeta georgienilor, Kvicha Kvaratskhelia, iar gazdele s-au mai liniştit la 2-0.

Georgienii au cerut un penalti în minutul 64, dar arbitrul nu a dat nimic, după consultarea VAR. Levan Shenghelia a înscris pentru 3-0 în minutul 82, iar tabela a fost închisă de Georges Mikautadze, jucătorul lui Ajax, în minutul 90+5, din penalti.

A fost a doua victorie a georgienilor în preliminariile Euro 2024. Echipa lui Sagnol este pe locul 4 în grupa A, cu 7 puncte şi fără nici o şansă de calificare.