Campionatele Europene Under-18 de la Ierusalim: Alexandra Maria Hudea s-a clasat pe locul 5 în finala probei de 3.000 m

rtv.net
atletism obstacole

Atleta română Alexandra Maria Hudea s-a clasat pe locul 5 în finala probei de 3.000 m, miercuri, la Campionatele Europene Under-18 de la Ierusalim (Israel), cu timpul de 9 min 41 sec 71/100, potrivit Agerpres.

Daneza Sofia Thoegersen a obţinut medalia de aur (9:20.56).

O altă atletă română, Rut-Cristina Vasile, s-a clasat pe locul 11 (10:09.94).

În finala probei masculine de aruncare a greutăţii, Constantin Cătălin Gherasim a terminat pe locul 8, cu 18,16 metri. Victoria a revenit turcului Ali Peker (21,03 m).

Claudia Ionela Costiuc a fost penultima (11) în finala de la 1.500 m feminin, cu timpul de 4 min 43 sec 87/100.

Tot miercuri, Gabriel Florin Toma s-a calificat în finala de la triplusalt, cu a şaptea performanţă (14,53 m). Finala este programată pe 7 iulie.

Vanessa Valentina Oriaku a prins finala de la aruncarea suliţei cu a şasea performanţă (48,51 m). Lupta pentru medalii se va da joi 7 iulie.

România a obţinut calificarea în finala probei feminine de ştafetă mixtă (100 m+200 m+300 m+400 m), Ştefania Balint, Ioana-Adnana Vrînceanu, Maria Denisa Capotă şi Ştefania Zediu încheind seriile cu al cincilea timp (2:10.42).

În calificări la săritura în lungime, Raluca Monica Răduca a încheiat doar pe locul 18, cu 5,31 metri.

România are o medalie obţinută la Europenele Under-18 de la Ierusalim, bronzul câştigat de Mihai Damian Motorca, marţi, la aruncarea discului.

România participă cu o delegaţie de 31 de sportivi (13 băieţi şi 18 fete) la Campionatele Europene de atletism pentru juniori Under-18 de la Ierusalim, cu obiectivul de a obţine o medalie şi cinci clasări pe locurile 1-6.