Campionatul Mondial de handbal masculin: Ungaria s-a calificat în sferturile de finală, după ce a învins echipa Insulelor Capului Verde / Alte rezultate

news.ro
handbal minge

Selecţionata Ungariei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatul Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia, după ce a învins echipa Insulelor Capului Verde cu 42-30, duminică, la Goteborg, anunță Agerpres.

Maghiarii au încheiat la egalitate de puncte cu Islanda (41-37 cu Brazilia) în a doua grupă principală, dar rezultatul direct (30-28, în prima fază a grupelor) le-a adus biletul pentru sferturi.

Celelalte şapte echipe calificate în sferturile de finală se cunoşteau deja, dar configuraţia se va decide după ultimele meciuri din grupele principale, programate luni.

În capul de afiş al zilei de duminică, Franţa, campioana olimpică en titre, a învins Spania cu 28-26 şi a câştigat prima grupă principală.

Centrul Joao Pedro Silva (CS Dinamo Bucureşti) a marcat 5 goluri pentru Brazilia în meciul cu Islanda.