Cel puţin 50 de persoane au fost ucise luni în trei atentate cu maşină capcană în Irak dintre care unul a vizat regiunea Basra (sud), un atac rar în această zonă revendicat de gruparea jihadistă Statul Islamic (SI), relatează AFP.
Această grupare extremistă sunită ce a cucerit de anul trecut teritorii largi din ţară părea până acum să aibă acces limitat în regiunea şiită din sud.
"Cel puţin zece persoane au fost ucise la Zoubeir (în apropiere de Basra) şi 24 rănite", a declarat Jabbar al-Saadi, un membru al Consiliului provincial. Atacul a avut loc după-amiază în piaţa "Souk Al-Hallaquine".
La nord de Bagdad, o zonă vizată în mod regulat de atentatele jihadiste, 35 de persoane au murit şi 74 au fost rănite într-un atac cu maşină capcană într-o piaţă din localitatea Khales, potrivit poliţiei.
În localitatea Hosseiniyah, la aproximativ 20 km nord de capitala irakiană, explozia unei maşini capcană a ucis cinci persoane şi a rănit 17, a declarat un colonel de poliţie.
Într-un comunicat publicat pe reţelele sociale, SI a declarat că "armata califatului a reuşit să detoneze o maşină capcană parcată în mijlocul unei adunări Rafidha" în apropiere de Basra. SI utilizează termenul Rafidha pentru a-i desemna pe musulmanii şiiţi.
Atentatele cu bombă sunt rare în sudul Irakului, o regiune predominant şiită şi greu accesibilă pentru grupurile jihadiste sunite, notează France Presse.AGERPRES
Carnagiu în Irak: 50 de morți în atentate revendicate de SI
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Europa prinsă în capcana gazului - Importurile din Rusia au explodat
0

467
De la Zidul Berlinului la Zidul Dronelor: UE vrea un plan militar amplu pentru a bloca atacurile hibride lansate de Rusia / Cum o să fie implementat și care este miza?
467

31
Hamas analizează planul de pace propus de Trump
31

44
Majorarea cererii pe piața grâului - Preţurile de export pentru grâul rusesc au crescut pentru a doua săptămână consecutiv
44

54
În Calcutta, inteligenţa artificială este pusă în slujba sacralităţii, pentru a o celebra pe zeiţa Durga
54

79
Zelenski propune un scut comun NATO-Ucraina care ar putea schimba echilibrul forțelor
79

2.008
Val de percheziții la Chișinău, la două zile după alegeri: ce legătură are ancheta cu banii de campanie
2.008

108
Columbia a oprit achizițiile de armament din Israel și SUA - A fost prezentată prima armă de asalt de producție internă
108

167
Talibanii au întrerupt complet comunicațiile în Afganistan - Piețele au fost închise iar zborurile anulate
167

65
Acord cu Teheranul - SUA expulzează 100 de iranieni
65

3.703
'Suntem deja în război cu Rusia': Țara care se confruntă cu Moscova pe mai multe fronturi
3.703

71
AIEA îngrijorată de situațua de la Zaporojie - Cea mai mare centrală nucleară din Europa nu mai are alimentare cu energie electrică externă de şase zile
71

4.584
Încolțit de ruși, Zelenski bate cu pumnul în masă: Capacitățile privind producția de drone și rachete să fie folosite la putere maximă!
4.584
Comentează