Sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor, a adunat și în acest an zeci de mii de credincioși veniți din toate colțurile țării. Potrivit datelor furnizate de Patriarhia Română pentru STIRIPESURSE.RO, în total, peste 110.000 de pelerini s-au închinat la Sfintele Moaște așezate spre cinstire pe Dealul Patriarhiei, până marți dimineața.
Un moment cu totul deosebit a fost prilejuit de sfințirea picturii Catedralei Naționale, duminică, 26 octombrie, când peste 40.000 de credincioși au trecut prin Sfântul Altar, un gest de profundă încărcătură spirituală și unică binecuvântare pentru fiecare dintre cei prezenți.
Raclele cu Sfintele Moaște ale Sfântului Dimitrie cel Nou, ale Sfântului Ier. Nectarie din Eghina și ale Sfinților Împărați Constantin și Elena au fost așezate spre închinare în curtea Catedralei Patriarhale, unde, timp de mai multe zile, pelerinii au venit aproape neîntrerupt.
Mulți au stat ore întregi la rând, purtând în tăcere rugăciuni pentru pace, sănătate și izbăvirea de necazuri. În cuvintele lor simple și sincere, au mărturisit credința vie a poporului român și nădejdea în ajutorul sfinților.
Sărbătoarea din acest an a fost una cu totul aparte, prin prezența Sanctității Sale Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, și a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, care au oficiat împreună Sfânta Liturghie la Altarul de Vară al Catedralei Patriarhale, înconjurați de ierarhii Sfântului Sinod al BOR.































Comentează