CE U21 - Spania este a doua semifinalistă

Reprezentativa de tineret a Spaniei s-a impus luni seara, în sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal U21, în fața naționalei Croației, după prelungiri, cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1). Spania s-a calificat în semifinală, unde va întâlni câștigătoarea dintre Portugalia și Italia.

După o primă repriză fără goluri, dar și fără ocazii notabile, spaniolii au marcat un prim gol, anulat în minutul 64, pe motiv de offside.

Tot ibericii au deschis scorul, două minute mai târziu, prin Javi Puado, care a fructificat o pasă primită de la Bryan Gil, șutând din careu, în stânga portarului croat Semper.

Ofensiva de final a croaților s-a soldat cu o lovitură de pedeapsă obținută la faultul lui Hugo Guillamon și transformată de Luka Ivanusek, al cărui gol a dus meciul în prelungiri.

Spaniolii au dominat cele două reprize suplimentare, marcând golul calificării prin același Javi Puado.

Spania va întâlni în semifinala CE Under 21, câștigătoarea sfertului de finală dintre Portugalia și Italia.