Cehia şi Elveţia s-au calificat în semifinalele Billie Jean King Cup

tenis

Cehia a învins suprinzător vineri Statele Unite şi s-a calificat în semifinalele competiţiei feminine de tenis pe echipe Billie Jean King Cup, al cărei turneu final ale loc la Glasgow, informează AFP, potrivit Agerpres.

Pe hârtie, SUA au aliniat cea mai puternică echipă de la această competiţie, însă după o victorie cu 2-1 împotriva Poloniei, americancele au pierdut cele două întâlniri de simplu, deci şi meciul, contra cehoaicelor.

Fără cele trei jucătoare ale sale cel mai bine clasate în acest moment, Petra Kvitova (16 WTA), Barbora Krejcikova (21 WTA) şi Marie Bouzkova (26 WTA), căpitanul Cehiei, Petr Pala, s-a bazat vineri pe Marketa Vondrousova (99 WTA) şi Katerina Siniakova (47 WTA), lăsând-o să se odihnească pe Karolina Pliskova (32 WTA), care fusese învinsă joi.

A fost o alegere bună: Vondrousova a trecut de Danielle Collins (14 WTA), finalista Openului Australiei, cu 6-3, 6-3, iar Siniakova şi-a calificat echipa dominând-o pe Coco Gauff (7 WTA), finalistă la Roland Garros, 7-6 (7/1), 6-1. Cehia şi-a asigurat astfel primul loc în Grupa D.

Americancele au câştigat apoi meciul de dublu, unul fără miză, Madison Keys şi Taylor Townsend trecând de Karolina Muchova şi Karolina Pliskova cu 6-3, 6-3.

În semifinale, Cehia va primi replica Elveţiei, finalistă anul trecut, care a terminat pe primul loc Grupa A după
ce a învins Canada (2-1).

Viktorija Golubic (77 WTA), preferată în ultimul moment de căpitanul elveţian Heinz Gunthardt lui Jil Teichmann (35 WTA) care petrecuse mai mult de patru ore pe teren în ajun, a reuşit surpriza, trecând de Bianca Andreescu (45 WTA), laureata de la US Open 2019, cu 2-6, 6-3, 6-4. Belinda Bencic (12 WTA) a dispus apoi de Leylah Fernandez (40 WTA), 6-0, 7-5.

Meciul de dublu, fără miză după ce Elveţia şi Canada învinseseră amândouă Italia cu 3-0, a fost câştigat de canadiencele Gabriela Dabrowski şi Leylah Fernandez în faţa elveţiencelor Jil Teichmann şi Simona Waltert, 6-2, 6-1.

Marea Britanie şi Australia vor fi adversare în cealaltă semifinală. Australia, învinsă în finala Fed Cup (fostul nume al competiţiei), în 2019, de către Franţa, nu a mai câştigat trofeul din 1974 în această competiţie în care are şapte titluri.