Cehul Petr Klima, câştigător al Cupei Stanley, a decedat la 58 de ani

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 05-05-2023

Actualizat: 05-05-2023

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Fostul hocheist ceh Petr Klima, care a marcat unul dintre cele mai memorabile goluri din istoria echipei Edmonton Oilers, în finala Cupei Stanley din 1990, a decedat, joi, la vârsta de 58 de ani, transmite Reuters.

Nu a fost oferită o cauză a morţii sale.

Klima a devenit un erou neaşteptat al echipei canadiene când a pus capăt celui mai lung meci din istoria finalei Cupei Stanley, cu un gol marcat în a treia repriză de prelungiri a partidei cu Boston Bruins, după ce petrecuse cea mai mare a timpului pe banca de rezerve.

''Klima a ajutat-o pe Oilers să câştige Cupa Stanley din 1990, marcând golul victoriei în primul meci al finalei'', a anunţat liga profesionistă nord-americană de hochei (NHL) într-un comunicat. ''Gândurile noastre sunt alături de familie, de prieteni şi de fani'', se mai arată în comunicat.

Petr Klima a jucat pentru Detroit Red Wings, Edmonton Oilers, Tampa Bay Lightning, Los Angeles Kings şi Pittsburgh Penguins. În 786 de meciuri disputate în NHL, timp de 13 sezoane, Klima a marcat 313 goluri şi a oferit 260 assist-uri.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri