Un centru de mentenanţă a avioanelor civile de tip Airbus 320 şi Boeing 737, înfiinţat de Grupul Industrial Aeronautic Aerostar SA Bacău, a fost inaugurat, marţi, la Iaşi.
Centrul de mentenanţă de la Iaşi este destinat doar aviaţiei civile. Pentru acest centru Grupul Industrial Aeronautic Aerostar a investit la Iaşi 10 milioane de euro şi oferă peste 150 de locuri de muncă.
Conducerea Consiliului Judeţean Iaşi şi cea a Aerostar Bacău au semnat în septembrie 2017 contractul de concesiune pentru suprafaţa de 16.000 metri pătraţi, pentru o perioadă de 49 de ani, cu o redevenţă anuală de 10.500 de euro, teren pe care Aerostar a construit hangarul pentru mentenanţa avioanelor civile. Contractul de concesiune poate fi prelungit pentru o perioadă egală cu cel mult o jumătate din durata sa iniţială.
"Acest proiect este mai vechi, dar a început de doi ani. Ne-am propus atunci un buget de 10 milioane de euro de investiţii. Suntem încă în buget. Pentru Aerostar e prima ieşire din perimetrul tradiţional deoarece am lucrat doar la Bacău. La Iaşi se vor face lucrări de mentenanţă grele, nu lucrări de control, ci lucrări ample de reparaţii de tip C şi D, lucrări care sunt făcute de oameni cu abilităţi şi autorizări deosebite. Clienţii noştri sunt din Europa, Turcia, şi nu numai. Acest hangar este dimensionat astfel încât să se poată lucra simultan la trei aeronave. Creşterea până la trei avioane se va face progresiv, funcţie şi de evoluţia de piaţă, de pregătirea personalului", a explicat directorul general al Aerostar, Grigore Filip.
El a subliniat că în ceea ce priveşte mentenanţa avioanelor este o mare competiţie.
"Contractele de mentenanţă se câştigă pe tot parcursul anului. Fiecare avion înseamnă o competiţie. Noi suntem obişnuiţi cu competiţia. Primul avion care va fi reparat la Iaşi este al unui client vechi, Pegasus", a declarat Grigore Filip.
Hangarul destinat mentenanţei avioanelor civile este o construcţie pe structură metalică cu cea mai mare deschidere ridicată până acum în ţara noastră.
"Faţă de proiectul de la Bacău, unde avem o deschidere liberă de 65 de metri, la Iaşi avem o deschidere de 83 de metri. Este cel mai mare centru de mentenanţă din ţară. Una dintre cele mai mari provocări a fost partea de proiectare. În timpul lucrărilor provocarea a fost partea de terasament, pentru că a trebuit să acoperim o diferenţă de nivel de aproximativ 5 metri şi a trebuit să aducem 15.000 de metri cubi de umplutură. O altă provocare o reprezintă transportul acestei structuri metalice de la Bacău la Iaşi, care a necesitat o asamblare la faţa locului. În momentele de vârf la Iaşi au lucrat şi 75 de oameni. La Bacău au fost circa 200 de oameni care au lucrat pentru proiectul de la Iaşi", a declarat Paul Armeanu, director producţie al firmei de construcţii SSAB.
Centru de mentenanţă a avioanelor civile, inaugurat la Iaşi de către Aerostar SA Bacău
Explorează subiectul
Articole Similare

27
Evoluție mixtă pe piețele bursiere europene: acţiunile din sectorul apărării au scăzut luni, pe fondul discuţiilor de pace privind Ucraina
27

1.557
Florin Cîțu dezvăluie eșecul bugetar uriaș al lui Bolojan: TVA mai mare, bani mai puțini
1.557

17
Bursa de la Bucureşti a închis cu creşteri pe majoritatea indicilor şedinţa de luni
17

50
Apele Române reiau treptat sistemele după atacul cibernetic. Accesul la aplicațiile critice este restaurat gradual
50

7.036
Atacul lui Adrian Câciu, după cifrele oficiale ale Finanțelor: „Au mințit despre facturi ascunse și incapacitate de plată”
7.036

67
O nouă companie aeriană israeliană, TUS IL, recrutează piloţi, operaţiunile comerciale urmând să înceapă în 2026
67

84
România intră în 2026 cu deficit mai mic și venituri mai mari. Alexandru Nazare: „Avem bază sănătoasă pentru un buget responsabil”
84

68
CNAIR a lansat în licitaţie Drumul Expres Suceava-Siret
68

65
Recoltă record de grâu în Argentina, după un sezon aproape ideal pentru fermieri
65

2.999
Cum arată execuția bugetară la final de an? Ministerul Finanțelor publică cifrele momentului - Măsurile Guvernului 'își dovedesc eficiența'
2.999

81
Record de fonduri europene pentru Transporturi în 2025: 27,8 miliarde lei, cu 24% mai mult decât anul trecut
81

1.072
Sănătatea accelerează investițiile: final de an cu miliarde plătite prin PNRR
1.072

170
Undă verde pentru Liberty Galați: preia firma care îi procesează zgura
170

















Comentează