Ciclonul Batsirai urmează să ajungă sâmbătă pe coasta estică a insulei Madagascar din Oceanul Indian cu vânturi care ating viteze de peste 200 de kilometri pe oră, informează AFP.
După ce a generat ploi torenţiale timp de două zile în insula franceză Reunion, acest ciclon se afla sâmbătă la ora 01:50 GMT la o distanţă de aproximativ 250 de kilometri de coasta estică a Insulei Madagascar, potrivit Meteo France.
El urmează să atingă uscatul "între sfârşitul după-amiezii şi seara de sâmbătă, între localităţile Masomeloka şi Mananjary, în apropiere de Nosy-Varika" cu statutul unui ciclon tropical intens, "reprezentând, deci, o ameninţare foarte serioasă pentru acea zonă", au avertizat meteorologii francezi în buletinul lor de sâmbătă dimineaţă.
Vânturile dezvoltate de acest ciclon vor atinge viteze "de peste 200 km/h sau chiar 250 km/h la rafală în zona de impact", potrivit Meteo France. Valurile din zona de coastă ar putea ajunge la înălţimi cuprinse între 10 şi 15 metri, iar ploi abundente "ar putea să se extindă apoi pe o bună parte a jumătăţii sudice a insulei Madagascar".
Insula a fost deja lovită de furtuna tropicală Ana în luna ianuarie. Acea furtună, care a afectat şi statele africane Malawi, Mozambic şi Zimbabwe, a provocat 100 de decese - din care 56 în Madagascar - şi zeci de mii de sinistraţi.
Impactul ciclonului Batsirai în Madagascar ar trebui să fie unul considerabil, inclusiv în zonele care încă nu şi-au revenit după furtuna Ana, a avertizat vineri un purtător de cuvânt al Biroului de coordonare a acţiunilor umanitare (OCHA) din cadrul ONU, Jens Laerke.
Directoarea Programului alimentar mondial (PAM) pentru Madagascar, Pasqualina Di Sirio, a declarat că anticipează "o criză majoră" în această insule, unde ciclonul Batsirai ar putea să afecteze peste 600.000 de persoane, din care 150.000 vor fi strămutate.
În fiecare an, în timpul sezonului ciclonic, care durează din noiembrie până în aprilie, aproximativ 10 furtuni sau cicloane traversează partea sud-vestică a Oceanului Indian, de la est spre vest.
Ciclonul Batsirai, care generează vânturi de peste 200 km/h, se apropie de Madagascar
Explorează subiectul
Articole Similare

19
VIDEO Panică pe o plajă din California – Un elicopter s-a prăbușit printre oameni
19

1.172
Se pregătește schimbarea Laurei Codruța Kovesi de la șefia EPPO: Lista scurtă a favoriților pentru a-i lua locul
1.172

1.891
Donald Trump a distrus bursa americană, care a pierdut 2.000 de miliarde de dolari într-o singură zi, cu o singură postare
1.891

81
Țările membre ale Uniunii Europene încep de duminică implementarea treptată a sistemului digital la frontieră
81

1.851
Tragedie diplomatică: mai mulți oficiali din Qatar și-au pierdut viața într-un cumplit accident rutier în Egipt
1.851

1.106
Serbări școlare transformate în masacre: mai multe persoane au fost împușcate mortal în statul american Mississippi
1.106

1.130
The New York Times nu acceptă condițiile Pentagonului care obligă presa să publice doar anumite informații
1.130

70
Focuri de armă la o casă de pariuri din în Germania: trei persoane au fost rănite în interiorul clădirii
70

1.037
Act blasfemiator grav la Vatican: un bărbat a fost prins în timp ce urina pe altarul Bazilicii Sfântul Petru
1.037

1.284
Este o împătimită a rockului heavy metal şi cântă la tobe pentru a se relaxa: detalii inedite despre cea care va deveni probabil prima femeie premier al Japoniei
1.284

1.173
Lumea privește spre Egipt: Trump și Sissi vor prezida summitul care ar putea schimba cursul conflictului din Orientul Mijlociu. Eliberarea ostaticilor va începe luni dimineaţă
1.173

707
Trupele federale rămân în așteptare - Ordinul lui Traump, blocat în justiție
707

1.066
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Peste 40 de localităţi din regiunea Odesa, fără curent electric
1.066
Comentează