Un fost miliardar al anilor '90 este urmărit de mai bine de 10 ani cu mandat internaţional de arestare. Dorel Tamaş are de executat o pedeapsă de 4 ani de închisoare, scrie Adevărul.
Dorel Tamaş controla în perioada anilor '90 aproape tot ce mişca în Alba Iulia şi în judeţul Alba. Într-o perioadă în care regulile economice nu erau foarte clare, fostul sportiv de performanţă a reuşit să facă o avere uriaşă. În decada 2000 - 2009 era prezent în topul Forbes al celor mai bogaţi români cu o avere de circa 10 milioane de euro.
În 2011 a fost arestat preventiv în lipsă pentru înşelăciune, mandatul nefiind pus niciodată în executare. Dosarul era instrumentat de DNA şi, bănuind decizia justiţiei, a fugit din ţară. Peste 4 ani avea să fie condamnat definitiv la închisoare în regim de detenţie.
Pe plan local există zvonuri că ar fi fost protejat tot timpul şi de aceea nu a fost prins niciodată. Relatările unor persoane apropiate susţineau că acesta s-ar afla într-o ţară din Orientul Mijlociu, în Dubai. În ultimii ani ai şederii în România a dat mai multe ”ţepe” în valoare de milioane de euro. Mulţi dintre foştii parteneri de afaceri sau angajaţi au rămas să plătească banii în locul acestuia.
În circa 3 ani se va prescrie executarea pedepsei din 2015, când a fost condamnat la 4 ani de închisoare. Dacă nu va fi prins până în 29 octombrie 2024, acesta se va putea întoarce liniştit în România. Perioada de prescriere a executării este de 9 ani de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare.
Comentează