Președintele Partidului Acțiunea Conservatoare (ACT), Claudiu Tărziu, membru al Grupului ECR din Parlamentul European, anunță că se dau lupte grele în legislativul european pe tema dreptului la avort și că în fapt lucrurile bat mult mai departe - restrângeri de drepturi și libertăți sub pretextul libertăților pentru femei.
El susține într-o postare pe pagina sa de Facebook că ”Avortul este o crimă” și că jocurile sunt mult mai de substanță:
”Avortul este crimă!
Știri de pe ”frontul” ideologic de la Bruxelles
În Parlamentul European se duce o luptă acerbă pentru instituirea dreptului la avort ca drept fundamental, care ar atrage obligații pentru medici și autorități.
Deși avortul e permis și nu există nici o inițiativă pentru interzicerea lui, radicalii de stânga vor mai mult, sub pretextul libertății femeii, să le restrângă altora libertatea de conștiință și de acțiune.
N-ar veni cu vreo măsură pentru sprijinirea femeilor aflate în criză de sarcină sau pentru ajutorarea familiilor cu mulți copii, dar vin cu măsuri dictate ideologic.
Vedeți în video de mai jos despre ce e vorba, comentați și distribuiți, vă rog!”, spune el alături de video-ul pe care îl și postează:
Articol susținut de Grupul Conservatorilor și Reformiștilor (ECR) din Parlamentul European






























Comentează