Clubul Fenerbahce, sancţionat după ce jucătorii săi au părăsit terenul în debutul Supercupei Turciei

Realitatea.md
Fenerbahce Istanbul

Clubul Fenerbahce Istanbul a fost amendat joi de Federaţia turcă de fotbal (TFF) după ce jucătorii săi au părăsit duminică terenul în debutul Supercupei Turciei, a anunţat TFF, informează AFP.

După cum s-a anunţat, jucătorii echipei Fenerbahce au părăsit terenul la doar câteva minute după debutul Supercupei Turciei, împotriva rivalei Galatasaray, pentru a denunţa presupusele nedreptăţi a căror victimă ar fi acest club. Conducerea clubului din Istanbul decisese, din aceleaşi motive, să titularizeze pentru acest meci unsprezece tineri din echipa sa sub 19 ani. După ce au primit un gol în primul minut de joc, fotbaliştii lui Fenerbahce au părăsit terenul, ceea ce a pus capăt partidei.

TFF, care a declarat-o pe Galatasaray învingătoare cu 3-0, a amendat-o pe Fenerbahce cu 115.000 de euro pentru acest "abandon".

"Este timpul ca ceasurile fotbalului turc să fie resetate", declarase înaintea meciului preşedintele clubului Fenerbahce, Ali Koc.

Afirmând că prea multe titluri de campioană i-au "scăpat" lui Fenerbahce într-o manieră dubioasă, Ali Koc a denunţat existenţa unei "reţele ascunse în fotbalul turc de ani de zile", care, susţine el, "decide cursul campionatului prin intermediul arbitrilor".

Înaintea meciului, Fenerbahce a cerut ca un arbitru străin să conducă Supercupa şi a solicitat inclusiv amânarea acesteia din cauza meciului pe care urmează să-l dispute joi (astăzi) în Europa Conference League împotriva formaţiei Olympiakos Pireu.

TFF a respins cele două solicitări ale clubului din Istanbul.