Fernando Santos nu intenţionează să demisioneze din postul de selecţioner al Portugaliei, după înfrângerea suferită sâmbătă în faţa Marocului (scor 0-1), în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, informează AFP, potrivit Agerpres.
"Să demisionez? Nu se pune această problemă... Să-mi prezint demisia nu face parte din vocabularul meu", a declarat Santos pentru postul de televiziune Sport TV.
În vârstă de 68 de ani, Fernando Santos se află din 2014 la cârma naţionalei lusitane, cu care a câştigat titlul european în 2016, iar contractul său este valabil până la EURO 2024.
El a indicat că va reveni în cursul zilei de duminică la Lisabona pentru a discuta cu preşedintele Federaţiei portugheze de fotbal, Fernando Gomes, în legătură cu viitorul său la conducerea Seleccao.
"Când ne vom întoarce în Portugalia, vom discuta calm şi vom analiza ceea ce putem face. Nu ştiu dacă putem vorbi de un eşec, dar am fi putut face mai bine", a mai spus tehnicianul lusitan, comentând înfrângerea suferită în faţa Marocului. "Sunt zile, ca cea de astăzi, când norocul lipseşte", a adăugat selecţionerul.
Preşedintele Portugaliei, Marcelo Rebelo de Sousa, a ţinut să evidenţieze parcursul naţionalei ţării sale la CM 2022, menţionându-l în special pe Cristiano Ronaldo şi "pe cei mai puţini tineri, care vor avea mai puţine şanse de a participa la Cupa Mondială peste patru ani".
La rândul său, premierul Antonio Costa a felicitat, pe contul său de Twitter, selecţionata lusitană, care "a adus multă bucurie portughezilor" şi care rămâne "una dintre cele mai bune din lume".
CM 2022: Fernando Santos nu intenţionează să demisioneze din postul de selecţioner al Portugaliei
Explorează subiectul
Articole Similare

22
Cerere record de bilete pentru Cupa Mondială de fotbal. Prețuri astronomice
22

28
Serie A: Genoa, echipă patronată de Dan Şucu, a fost învinsă de AS Roma
28

9
Antrenorul lui Flamengo, Filipe Luis, şi-a prelungit contractul cu campioana Braziliei
9

68
Tragedie în anturajul lui Anthony Joshua: antrenorii săi au murit într-un accident rutier
68

19
Cupa Africii pe Naţiuni: Maroc a câştigat grupa A, după 3-0 cu Zambia
19

9
FC Botoşani se va pregăti la Mogoşoaia
9

19
CSM Oradea, CS Voluntari și SCM Craiova câștigă în etapa de campiona
19

59
Dinamo se reuneşte în a doua zi a anului şi va pleca în Antalya
59

42
Petrolul Ploieşti s-a despărţit de Iustin Răducan
42

70
Jake Paul şi-a exprimat sprijinul pentru Anthony Joshua, implicat într-un accident rutier în Nigeria
70

20
Africa de Sud s-a calificat în optimile CAN 2025, după 3-2 cu Zimbabwe
20

44
Viitorul lui ter Stegen, incert la FC Barcelona, poate fi la Girona
44

17
Artistul italian Dardust va asigura coloana sonoră oficială a JO 2026 Milano-Cortina
17

















Comentează