CM 2022: Selecţionerul Germaniei, mândru de jucătorii săi după partida cu Spania (1-1)

bavarianfootballworks.com
Hansi Flick
"Echipa a luptat din greu, dar am făcut doar un pas. Sunt mândru de jucătorii mei, au fost războinici pe teren şi au jucat cu inima. Dacă menţinem acest impuls şi acumulăm şi mai multă încredere, atunci multe lucruri vor fi posibile. Ştiam ce este în joc astăzi. A fost un meci de la egal la egal. Golul lui Niklas Fuellkrug este genul de lucru de care avem nevoie. Germania a dat dovadă de o mentalitate foarte bună şi suntem cu toţii fericiţi în staff că am reuşit să întoarcem jocul. E greu să te aperi împotriva unei echipe ca Spania. Importantă pentru mine este mentalitatea de care am dat dovadă. Acest rezultat este mai mult decât meritat. Ne merităm şansele pentru că am pus sub presiune adversarul. Nu este niciodată uşor să te aperi în faţa modului în care joacă Spania. Sunt mulţumit de rezultat şi cred că este corect", a spus Hansi Flick la finalul jocului.

Spania a deschis scorul în repriza secundă a meciului disputat duminică seara pe stadionul Al Bayt din El Khor, prin Alvaro Morata (62), germanii reuşind să restabilească egalitatea prin Niclas Fuellkrug, în minutul 83.