Afacerile din comerţul cu ridicata, cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete, s-au majorat cu aproape 4%, ca serie brută, în primele şapte luni din 2020, faţă de intervalul similar din anul anterior, arată datele Institutului Naţional de Statistică (INS), publicate miercuri potrivit Agerpres.
În acest context, creşterea a fost determinată de activităţile derulate în comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+16,6%), comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+15,7%), comerţul cu ridicata nespecializat (+5,7%), comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+3,8%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+2,9%) şi comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+1,4%).
Pe de altă parte, ca serie brută, s-au înregistrat scăderi în activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (-7,3%) şi comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (-3,4%).
Potrivit INS, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a crescut în perioada 1 ianuarie - 31 iulie 2020 cu 2,5%, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2019.
La nivel comparativ iulie 2020 - iulie 2019, afacerile din comerţul cu ridicata, fără a fi luat în calcul comerţul cu autovehicule şi motociclete, ca serie brută, s-a majorat pe ansamblu cu 3,4%, datorită comerţului cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+23,3%), activităţilor de intermediere în comerţul cu ridicata (+16,2%), comerţului cu ridicata nespecializat (+8,1%), comerţului cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+7,6%), comerţului cu ridicata specializat al altor produse (+5,2%) şi comerţului cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+2,0%).
În acelaşi timp, au fost consemnate scăderi în comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (-17,3%) şi în comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (-5%).
Totodată, ca serie ajustată, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), a crescut în iulie 2020 cu 5,3%, faţă de aceeaşi lună din anul precedent.
Datele INS relevă faptul că, în a şaptea lună a acestui an faţă de iunie 2020, afacerile din comerţul cu ridicata a crescut, pe ansamblu, atât ca serie brută (+11,2%), cât şi ca serie ajustată (+2,2%).
Comerţul cu ridicata a înregistrat o cifră de afaceri în creştere cu 3,9%, la 31 iulie
Explorează subiectul
Articole Similare

17
Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea producătorului de componente auto IAC Group, Slovacia, de către Artifex Interior Systems Limited
17

30
Mihai Jurca: Am redus de zece ori cheltuiala de închiriere a maşinilor - Am pornit în iunie de la un cost lunar de 850.000 de lei, astăzi suntem la 84.000 de lei
30

24
Tesla introduce o serie de upgrade-uri pentru cele mai populare vehicule ale sale - Autonomie mai mare și o funcționalitate îmbunătățită
24

2.396
Mircea Badea explică în stilul caracteristic de ce România vinde curent ieftin şi importă scump: 'Asta e o problemă pe Planetă'
2.396

91
Chinezii au dezvăluit un cap de robot ultra-realist care imită expresiile faciale umane
91

2.457
Un senator al României, mesagerul amenințărilor secretarului Nedelcea către șefa CJPC Caraș-Severin - Mesajul a fost `livrat` la ușa femeii iar după audieri senatorul a rămas martor
2.457

97
BNR lansează monede de aur, argint și tombac cuprat cu tema Centenarul Patriarhiei Române
97

48
Industria Halloweenului, lovită de tarifele impuse de Trump: afacerile se luptă să supraviețuiască, iar prețurile ating niveluri record
48

3.678
Mulți români folosesc serviciul, însă puțini știu că e cea mai valoroasă companie din lume
3.678

4.812
Investiții majore în vestul României: Trei județe vor fi interconectate printr-un proiect de zeci de milioane de euro
4.812

111
O instanţa din Olanda obligă Meta să schimbe setările Facebook şi Instagram privind afişarea cronologică a conţinutului
111

124
Compania Google trimite un mesaj de avertizare: hackeri trimit e-mailuri de extorcare către directori de companii
124

1.850
Din toamnă, mii de români ar putea plăti dobânzi duble la bancă. Cum se explică fenomenul
1.850
Comentează