Comisia specială parlamentară referitoare la domeniul Justiţiei se va întruni, miercuri, pentru a continua dezbaterile privind punerea în acord cu deciziile Curţii Constituţionale a codurilor penale şi de procedură penală, informează agerpres.ro.
Săptămâna trecută, comisia a luat în discuţie modificarea Codului de procedură penală, iar reprezentanţii PNL şi USR au criticat faptul că nu s-au tranşat mai întâi prevederile din Codul penal, în special articolul referitor la infracţiunea de abuz în serviciu.
Preşedintele comisiei, Florin Iordache, a anunţat, atunci, că proiectul de modificare a Legilor Justiţiei, depus de PSD şi ALDE, urmează să intre în dezbaterea comisiei speciale, după ce va primi avizele de la CSM, Guvern şi Consiliul Legislativ.
Comisia condusă de Florin Iordache, discuții cruciale privind abuzul în serviciu
Explorează subiectul
Articole Similare

136
Guvernul schimbă regulile în sănătate: concediile medicale, sub control mai strict, iar medicii de familie pierd bani (surse)
136

723
Tudorel Toader rămâne la opinia clasică a CCR - Intervenție în disputa referitoare la studiul de impact în cazul legii pensiilor magistraților
723

902
Florin Cîțu dezvăluie eșecul bugetar uriaș al lui Bolojan: TVA mai mare, bani mai puțini
902

987
Radu Miruță: 'Nu există nicio discuție ca salariile să scadă'. Ministrul Apărării vorbește despre pensiile militarilor și bugetul pe 2026
987

2.737
A doua numire controversată la ANAP: fost jurnalist adus consilier în instituția-cheie pentru achizițiile publice (presă)
2.737

2.002
Fără declarații, dar cu miză strategică: întâlnirea lui Ilie Bolojan cu premierul Olandei, la o bază NATO din România
2.002

2.343
Când boicotul era virtute: aceeași metodă, două judecăți morale opuse în funcție de interes
2.343

72
AUR Ploiești dezminte informațiile false despre votul consilierilor locali privind taxele și impozitele
72

6.384
Atacul lui Adrian Câciu, după cifrele oficiale ale Finanțelor: „Au mințit despre facturi ascunse și incapacitate de plată”
6.384

3.650
CCR, în vizorul PNL după blocajul pe pensiile magistraților. Raluca Turcan anunță lege pentru sancționarea judecătorilor: 'Sfidează o țară întreagă'
3.650

6.013
Președinta CCR, contrazisă de documentele cauzei: lipsa studiului de impact este invocată explicit de ÎCCJ în sesizarea privind pensiile magistraților
6.013

1.284
Dominic Fritz scutură CCR: Cei care împiedică luarea unei decizii fac un joc periculos
1.284

5.067
De ce „demiterea” judecătorilor CCR invocată de USR este o aberație juridică și un risc pentru statul de drept
5.067

















Comentează