Conference League: Olympiacos Pireu s-a calificat în sferturile competiției, după ce a trecut de Maccabi Tel Aviv

hotnews.ro
conference league

Echipa greacă Olympiacos Pireu a dispus joi seara, în deplasare, scor 6-1, de formaţia israeliană Maccabi Tel Aviv. Olympiacos s-a calificat în sferturi, informează news.ro.

Învinşi cu 4-1 acasă, la Atena, grecii s-au revanşat la Backa Topola, acolo unde Maccabi Tel Aviv a fost gazdă pentru meciul retur.

Socotindu-se la adăpost după victoria din tur, israelienii nu au făcut faţă atacurilor greceţti, iar aceştia au anulat încă din prima repriză avantajul din tur a gazdelor. Podence a deschis scorul în minutul 10, apoi Fortounis a făcut 2-0 în minutul 36, iar Ayoub El Kaabi a stabilit scorul pauzei în minutul 45+3. Maccabi a revenit cu golul din penalti al lui Zahavi, în minutul 57, însă El Kaabi a marcat în minutul 65 şi a trimis meciul în prelungiri. Aici, Jovetic, în minutul 93, şi El-Arabi, în minutul 103, au înscris golurile unui succes clar al lui Olympiacos, care s-a impus cu 6-1 şi, cu 7-5 la general, merge în sferturi, acolo unde s-au mai calificat AC Fiorentina, PAOK Salonic, Fenerbahce, Viktoria Plzen, Lille, Club Brugge şi Aston Villa.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală are loc vineri, la Nyon.