Consiliul Local Baia Mare a prelungit contractele de închiriere pentru o perioadă de şapte luni pentru persoanele care locuiesc în cele 363 de locuinţe sociale, a declarat luni, pentru AGERPRES, primarul Cătălin Cherecheş.
"Contractul a fost prelungit pe o durată de şapte luni de zile, adică până în 31 martie 2022, contractele fiind încheiate doar cu acei chiriaşi care nu figurează cu restanţe la plata chiriei, a taxelor locale şi a altor obligaţii. Consider că procedăm foarte corect, dar trebuie să avem în vedere ca e vorba de un efort al bugetului local", a spus Cătălin Cherecheş.
Totodată, persoanele care înregistrează restanţe la plata obligaţiilor contractuale vor fi acţionate în judecată de Serviciului Juridic Resurse Umane din cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială, pentru recuperarea debitelor şi a evacuarea acestora din locuinţă.
Primăria municipiului Baia Mare are în vedere construcţia de noi locuinţe sociale, dar şi darea în folosinţă a unor noi apartamente pentru tinerii care obţin un loc de muncă şi se stabilesc în oraş.
Contractul pentru locuinţele sociale din Baia Mare, prelungit cu şapte luni
Explorează subiectul
Articole Similare

929
Șoferi, atenție! În cât timp dispar punctele de penalizare și cum verifici instant istoricul tău rutier
929

2.408
Cine poate intra legal în apartamentul tău fără mandat și ce amenzi riști
2.408

2.105
Încă o femeie ucisă: O tânără de 17 ani a fost omorâtă de un bărbat de 26 de ani
2.105

135
Bătălie uriașă la Rezidențiat 2025: Peste 10.000 de absolvenți pentru 5.000 de locuri și posturi. Ce specialități sunt cele mai căutate
135

1.198
Pericol ascuns pe TikTok: medicii avertizează asupra produselor 'miracol' care ne pot distruge
1.198

2.412
După moartea fetiței de 2 ani, un medic ATI român din Germania avertizează asupra unei vulnerabilități grave a sistemului medical românesc
2.412

59
Vizibilitate redusă în trafic în aproape toată țara din cauza ceții. Se cere folosirea corespunzătoare a luminilor
59

161
Ministrul energiei anunță că România îşi propune să ajungă la o capacitate totală de producţie de 12.000 de MW
161

1.611
Comanzi, plătești, iar site-ul dispare: mare atenție la escrocheriile cu magazine online fantomă!
1.611

694
'Vom avea cele mai scumpe sărbători din ultimii 35 de ani' - analist economic
694

71
Brașovul a marcat ieri 38 de ani de la revolta anticomunistă din 15 noiembrie 1987
71

83
Rezidențiat 2025: examen simultan în șase centre universitare din țară
83

1.689
FOTO Hoteluri şi băi termale din stațiunea favorită a împăraților romani, readuse în patrimoniul statului român
1.689


















Comentează