Copa America: Uruguay şi Paraguay, calificate în sferturile de finală

facebook.com
fotbal minge

Selecţionatele Uruguayului şi Paraguayului s-au calificat în sferturile de finală ale turneului Copa America 2021 la fotbal, în urma victoriilor înregistrate joi în cadrul Grupei A a acestei competiţii rezervate echipelor naţionale din America de Sud.

Uruguayul a dispus cu 2-0 de Bolivia pe Arena Pantanal din Cuiaba, obţinând astfel prima sa victorie la turneul găzduit de Brazilia, după două remize.

"Celeştii" au deschis scorul în finalul primei reprize, în urma unui autogol al portarului bolivian Carlos Lampe, după o deviere nefericită a fundaşului Jairo Quinterios (40).

Atacantul Edinson Cavani a dublat avantajul echipei sale în minutul 79 după o centrare perfectă a tânărului Facundo Torres. "El Matador" a înscris cu această ocazie al 52-lea său gol în tricoul naţionalei uruguayene.

Au evoluat formaţiile:
Bolivia: Carlos Lampe - Erwin Saavedra, Adrian Jusino, Jairo Quinterios, Roberto Fernandez (Jorge Flores, 73) - Ramiro Vaca, Leonel Justiniano, Moises Villarroel (Danny Bejarano, 46), Juan Carlos Arce (Erwin Sanchez, 65) - Rodrigo Ramallo (Marcelo Martins, 60), Jeyson Chura (Henry Vaca, 46). Selecţioner: Cesar Farias.
Uruguay: Fernando Muslera - Jose Maria Gimenez, Diego Godin, Mahitan Nandez (Giovanni Gonzalez, 88), Matias Vina - Matias Vecino, Federico Valverde, Nicolas de la Cruz (Rodrigo Betancur, 61), Giorgian de Arrascaeta (Facundo Torres, 73) - Luis Suarez (Maximiliano Gomez, 88), Edison Cavani. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.
Arbitru: Alexis Herrera (Venezuela).

Selecţionata Paraguayului la învins la rândul ei, cu scorul de 2-0, reprezentativa statului Chile, pe stadionul Mane Garrincha din capitala Brasilia. Golurile învingătorilor au fost înscrise de Braian Samudio (33) şi Miguel Almiron (58 din penalty).

Chilienii, care aveau deja asigurată calificarea în sferturile de finală, nu au avut momente memorabile pe parcursul jocului, cu excepţia unui henţ în careu pe care l-au solicitat, dar pe care arbitrul întâlnirii, columbianul Wilmar Roldan, l-a refuzat după consultarea VAR, notează EFE.

Echipe:
Paraguay: Antony Silva - Santiago Arzamendia (Omar Alderete, 83), Junior Alonso, Gustavo Gomez, Alberto Espinola - Hctor Martinez, Angel Cardozo (Gaston Gimenez, 83), Mathias Villasanti - Miguel Almiron (Antonio Bareiro, 77), Braian Samudio (Angel Romero, 62), Carlos Gonzalez (Oscar Romero, 76). Selecţioner: Eduardo Berizzo.
Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Gary Medel (Enzo Roco, 68), Francisco Sierralta, Eugenio Mena - Arturo Vidal, Tomas Alarcon (Jean Meneses, 46), Charles Aranguiz - Cesar Pinares (Pablos Galdames, 68), Benjamin Brereton Diaz, Eduardo Vargas. Selecţioner: Martín Lasarte.

Primele patru clasate din Grupa A, Argentina (7 puncte), Paraguay (6 puncte), Chile (5 puncte) şi Uruguay (4 puncte), s-au calificat în sferturile de finală, în timp de Bolivia (0 puncte) este eliminată, indiferent de rezultatele meciurilor din ultima etapă (29 iunie): Uruguay - Paraguay şi Argentina - Bolivia.