Coronavirusul lovește în pușcării: doi polițiști de penitenciare sunt infectați

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 23-07-2020

Actualizat: 23-07-2020

Article thumbnail

Sursă foto: Daily Monitor

Doi polițiști de penitenciare ai Administrației Naționale a Penitenciarelor au fost confirmați pozitiv la testul pentru SARSCoV-2.

Citește și: VERDICT POLITIC cu Dana Budeanu, episodul 93: Dănuța o face praf pe Andreea Esca

Conform ANP, cei doi polițiști de penitenciare își desfășoară activitatea în cadrul Direcțiilor Managementul Resurselor Umane, respectiv Siguranța Deținerii și Regim Penitenciar, informează Mediafax.

Pe parcursul exercitării atribuțiilor de serviciu, polițiștii de penitenciare au purtat echipament de protecție.

Odată cu debutul simptomatologiei COVID-19, cei doi au notificat conducerea instituției și nu au mai mers la serviciu.

„Din punct de vedere administrativ, în conformitate cu prevederile metodologiei de intervenţie a sistemului penitenciar, angajaţii identificaţi contacţi au fost scoşi din activitate şi vor rămâne la domiciliu. Prin aplicarea programului de lucru secvențial, a procedurilor de lucru la distanță, telemuncă și videoconferințe, instituția își menține funcționalitatea. S-a procedat, de asemenea, la dezinfectarea căilor de acces şi a spaţiilor de lucru, inclusiv prin nebulizare, urmând a fi aplicate, în continuare, măsurile cu caracter de prevenţie şi recomandările Direcţiei de Sănătate Publică București”, transmite ANP.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri