Ministrul german de externe, Annalena Baerbock, a pledat luni pentru înfiinţarea unui tribunal special care să-i urmărească pe liderii ruşi în justiţie ca urmare a invaziei în Ucraina, în timp ce Moscova se confruntă cu noi acuzaţii de crime de război după o lovitură la Dnipro, oraş în estul Ucrainei, relatează AFP şi Reuters, potrivit Agerpres.
Într-un discurs rostit la Haga, Annalena Baerbock a lansat un apel la un "nou format" de tribunal pentru "a-i aduce pe liderii ruşi în faţa justiţiei", utilizând eventual legislaţia ucraineană, dar cu sediul în străinătate şi cu judecători internaţionali.
Curtea Penală Internaţională (CPI) anchetează presupuse crime de război şi crime împotriva umanităţii, procurorul acestei instanţe afirmând că Ucraina este o "scenă a crimei". Dar CPI nu are competenţă asupra "crimelor de agresiune" ale Rusiei, căci Moscova nu este semnatara Tratatului fondator de la Roma al Curţii.
De la începutul invaziei s-au înmulţit apelurile pentru crearea unui tribunal care să poată urmări în justiţie crimele de agresiune ale Rusiei împotriva Ucrainei.
"Ideea noastră cu unii partenerii este că un tribunal şi-ar putea extrage competenţa sa din dreptul penal ucrainean", a declarat Baerbock într-un discurs rostit la Academia de drept internaţional din Haga.
"Este important pentru noi să avem o componentă internaţională, de exemplu, un loc în afara Ucrainei, cu sprijin financiar din partea partenerilor şi cu procurori şi judecători internaţionali", a adăugat ea, apreciind că "ar fi un nou format".
Ministerul german de Externe a indicat ulterior într-un tweet că Annalena Baerbock a dorit "să susţină Ucraina la nivel internaţional în ceea ce priveşte crearea unui tribunal special pentru agresiune la Haga".
Baerbock s-a pronunţat pentru modificarea statutului CPI, cu sediul la Haga, pentru ca această instanţă a ONU să poată eventual să judece responsabili ruşi pentru agresiune.
Singura altă cale la ora actuală trece printr-o rezoluţie în Consiliul de Securitate al ONU, dar s-ar confrunta cu un veto din partea Rusiei, care dispune de un statut permanent în acest for.
Apelul Germaniei la crearea unui tribunal special intervine în timp ce preşedinţia suedeză a Uniunii Europene a declarat luni că lovitura rusă de sâmbătă împotriva unui imobil de apartamente la Dnipro, în Ucraina, soldată cu moartea a cel puţin 40 de persoane, constituie o "crimă de război".
În cursul unei conferinţe de presă comună cu preşedintele Consiliului European, Charles Michel, premierul suedez Ulf Kristersson a condamnat un "atac oribil", subliniind că printre victime sunt şi copii. Kremlinul a negat orice responsabilitate pentru acest atac.
Un purtător de cuvânt al şefului diplomaţiei europene, Josep Borrell, a condamnat de asemenea Moscova şi a declarat că nu va exista "niciun fel de impunitate".
Crime de război: Germania vrea să vadă liderii de la Kremlin în fața justiției
Explorează subiectul
Articole Similare

2.182
Industria fast-food se reinventează: McDonald’s își adaptează strategia ca urmare a fenomenului Ozempic
2.182

56
Atenţionare de călătorie MAE: Cod roşu de vânt puternic în Spania
56

1.860
Decizie radicală: Un oraș turistic de lângă România interzice vânzarea de alcool după ora 20.00
1.860

3.713
VIDEO Trump, „tăvălit” bine la conferința de la Munchen: „E cel mai distructiv președinte” din istoria SUA
3.713

2.847
Opozantul rus Mihail Hodorkovski, previziuni sumbre: „Europa se va confrunta cu un război rece cu Rusia!”
2.847

2.047
VIDEO Trump îl presează pe Zelenski să cedeze la negocieri: „Să se miște! Rusia vrea să facă o înţelegere"
2.047

33
VIDEO Franţa/Un bărbat ce ameninţa jandarmi a fost rănit de unul dintre ei; Parchetul antiterorist a declanşat o anchetă
33

2.839
Primul efect după schimbarea „ștafetei” de la SUA la Europa în fruntea NATO: șeful alianței cere mai mulți bani pentru apărare
2.839

143
Donald Trump anunţă că un al doilea portavion american va pleca "foarte curând" spre Golf şi avertizează Iranul
143

251
Alegeri în Ungaria - Viktor Orban pare câștigător: Fidesz se menţine la 46%, urmat de Tisza cu 40%, potrivit unui sondaj preelectoral
251

69
Ministrul Radu Miruţă, întrevederi cu reprezentanţi ai industriei europene de Apărare, la München
69

673
Regele Charles nu este fanul lui Donald Trump. Dezvăluirile unui jurnalist britanic
673

1.679
Fiul lui Ramzan Kadîrov, la un pas să-și piardă vederea. A fost tratat într-o celebră clinică din Moscova
1.679

















Comentează