Ucraina a trimis peste 38 de tone de sârmă ghimpată în Lituania, ţara baltică din UE care s-a confruntat cu mii de treceri ilegale ale frontierei din ţara vecină Belarus, relatează dpa potrivit Agerpres.
Livrarea de "ajutor umanitar" este menită să ajute Lituania să asigure securitatea frontierei sale, a precizat joi serviciul ucrainean de protecţie civilă. Încă două transporturi vor urma, potrivit comunicatului.
De săptămâni Lituania se luptă cu un aflux în creştere de migranţi, în special din Orientul Mijlociu, dinspre frontiera sa cu Belarus. De aceea, autorităţile de la Vilnius vor să monteze un gard de sârmă ghimpată de-a lungul frontierei de 700 km.
Numai în acest an, potrivit propriilor statistici, Lituania a contabilizat peste 4.000 de treceri ilegale ale frontierei.
Liderul belarus Aleksandr Lukaşenko a anunţat la sfârşitul lui mai că Minskul nu-i va mai împiedica pe migranţi să se deplaseze în UE. Aceasta a fost reacţia liderului belarus în vârstă de 66 de ani la înăsprirea sancţiunilor occidentale împotriva fostei republici sovietice, care este izolată de Occident.
Între timp, guvernul lituanian vrea să dea armatei mai multe atribuţii la frontiere. Un decret cu acest efect urmează a fi semnat de preşedintele Gitanas Nauseda, a relatat agenţia de ştiri BNS.
Potrivit decretului, soldaţii vor putea să controleze oamenii şi autovehiculele mai uşor şi să aresteze persoanele care le ignoră instrucţiunile.
Potrivit informaţiilor furnizate joi de poliţia de frontieră, unsprezece migranţi au fost întorşi de la frontiera cu Belarus în ultimele 24 de ore.
Criza migranților din Belarus - Ucraina ajută Lituania cu 38 de tone de sârmă ghimpată
Explorează subiectul
Articole Similare

253
VIDEO Noapte de groază în Ucraina: Rusia a atacat cu 165 de drone - copii printre răniți și pagube majore
253

760
Ursula von der Leyen: Acordul istoric UE–India arată că există o alternativă într-o lume fragmentată
760

17
Emmanuel Macron îi va primi miercuri pe șefa guvernului danez și pe premierul Groenlandei
17

2.089
Nici Groenlanda nu mai știe ce vrea cu adevărat Donald Trump. Autoritățile infirmă declarațiile SUA referitoare la existența unui acord
2.089

2.681
Cutremur în fotbalul internațional: Jucători arestați într-un dosar de trucare și spălare de bani - 17 persoane reținute
2.681

3.508
Zelenski este îngrozit de forța armatei Rusiei de a trimite ”carne de tun”: Câți soldați ar trebui să elimine lunar, pentru ca rușii să rămână fără resurse
3.508

5.076
VIDEO Franța vine cu un răspuns categoric, după afirmațiile controversate ale șefului NATO: Europa nu se poate apăra singură
5.076

3.379
O descoperire recentă făcută în China schimbă jocul, în bătălia pentru cea mai râvnită resursă a omenirii
3.379

67
Raport: Lupta împotriva antisemitismului în Europa, împiedicată de 'lacune' în înregistrarea incidentelor
67

2.286
Donald Trump apelează la ”Țarul frontierelor”: Îl trimite direct în epicentrul marilor proteste din SUA
2.286

90
Numărul persoanelor care trăiesc în 'sărăcie extremă' în Marea Britanie a atins cel mai ridicat nivel din ultimii 30 de ani
90

3.706
Donald Trump crește puternic tarifele pentru un partener de cursă lungă al SUA: Pedepsește o decizie a Parlamentului
3.706

6.053
VIDEO Se complică serios relația dintre Ungaria și Ucraina: Viktor Orban face acuzații extrem de grave și convoacă ambasadorul ucrainean
6.053

















Comentează