Uniunea Europeană nu poate lăsa Grecia "să se prăbuşească în haos" în faţa afluxul migrator, a atras atenţia duminică seară cancelarul german, Angela Merkel, în contextul în care mii de migranţi sunt blocaţi pe teritoriul Greciei după închiderea frontierelor în Peninsulă Balcanică, transmite AFP.
"Puteţi crede că ţările din zona euro au luptat până în ultimul moment pentru ca Grecia să rămână în zona euro (...), iar un an mai târziu, la final, să lăsăm Grecia să se prăbuşească în haos?", a declarat Angela Merkel în cursul unei emisiuni de televiziune, lansând un apel pentru ca Atena "să nu fie abandonată astfel".
Pentru gestionarea mai bună a fluxului de migranţi, Macedonia şi celelalte ţări de pe aşa-numita 'ruta balcanică' folosită de refugiaţi în drumul lor spre Europa Occidentală au convenit să închidă frontierele dintre ele pentru 36 de ore şi apoi să înceapă intrarea a numai 580 de persoane în fiecare zi..AGERPRES
Criza migratorie: UE nu poate lăsa Grecia "să se prăbuşească în haos" (Angela Merkel)
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

1.485
România intră pe o nouă rută energetică majoră: Transgaz semnează acordul
1.485

402
FOTO Pierre Moscovici a primit Ordinul Național “Steaua României” în grad de Mare Ofițer: Sorin Cîmpeanu i-a înmânat distincția
402

3.858
Europa, lovitură grea pentru Rusia: Au luat banii Kremlinului și îi direcționează către Ucraina
3.858

8.212
Reacția categorică a UE după ce Trump a amenințat că scoate SUA din NATO
8.212

4.175
Cum arăta „fabrica” de examene teoretice a șefului ARR Cristian Anton - Functionarul public era liderul GIO - Contribuțiile membrilor
4.175

4.056
EXCLUSIV România ar putea să cadă în sfera de influență rusă, dacă americanii se retrag din NATO. Adrian Năstase: „Există evident acest risc!”
4.056

66
Victor Negrescu cere Comisiei Europene cadru temporar de ajutor de stat pentru statele și companiile afectate de creșterea prețurilor la combustibili
66

8.427
VIDEO Emil Boc avertizează Guvernul Ilie Bolojan: „Este ultimul tren pentru România, nu va mai fi altul”
8.427

195
Liderii europeni critică înregistrările în care Szijjártó se oferă să acorde sprijin Rusiei
195

2.716
"Furtuna perfectă" adusă de schimbarea ordinii mondiale lovește puternic Europa. Corneliu Bjola (Oxford): "România trebuie să se ridice la alt nivel"
2.716

626
UE trage semnalul de alarmă: Dependența de tehnologie străină poate lovi Uniunea Europeană
626

1.698
UE pregătește intervenții pe piața energiei: Bruxellesul ia în calcul reactivarea planului de criză din 2022
1.698

1.833
Avertismentul Germaniei: „Securitate cu Rusia lui Putin nu există” / „Oriunde merge Rusia lui Putin, urmează crime şi barbarie"
1.833
















Comentează