CS Universitatea Craiova a remizat cu RB Leipzig, scor 1-1, și a fost ELIMINATĂ din preliminariile Europa League

Inquam Photos / George Calin

CS Universitatea Craiova a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Europa, după ce a remizat, joi, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa germană RB Leipzig, în manşa secundă a turului trei preliminar.

Pentru CS Universitatea Craiova a marcat Baicu, în minutul 86, iar pentru Leipzig a înscris Sabitzer, în minutul 39.

În tur, Leipzig s-a impus, scor 3-1, scrie news.ro.

Joi au evoluat următoarele echipe:

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Donkor, Kelic, Briceag - Martici (Tiago '73), Mateiu, Fedele (Markovici '80), Bancu - Mitriţă (Burlacu '51), Cicâldău, Raoul Baicu. Antrenor: Devis Mangia

RB Leipzig: Mvogo - Mukiele, Konate, Orban, Saracchi - Sabitzer (Bruma '64), Demme (Ilsanker '71), Kampl, Forsberg - Cunha (Augustin '46), Y. Poulsen. Antrenor: Ralf Ragnick

Cartonaşe galbene: Mitriţă '24, Baicu '31, Bancu '70 / Sabitzer '19, Demme '24, Saracchi '74, Kampl '84

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Cehia, formată din Miroslav Zelinka, central, Ondrej Pelikan şi Jan Patak, asistenţi şi Emanuel Marek, rezervă.