CSM Bucureşti a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii Campionilor

Facebook
handbal minge

''Tigroaicele'' au obţinut o victorie muncită, după ce au fost conduse la pauză cu 19-17 de echipa slovenă, care a avut în prima repriză şi avantaj de cinci goluri, 18-13, potrivit Agerpres.

CSM Bucureşti a revenit după pauză şi a preluat controlul după patru goluri consecutive, de la 20-21 la 24-21. Până la final, vicecampioana României a condus la 2-3 goluri, câştigând fără emoţii.

Pentru echipa antrenată de Adrian Vasile au marcat Grace Zaadi Deuna 8 goluri, Cristina Neagu 5, Crina Pintea 4, Elizabeth Omoregie 3, Emilie Hegh Arntzen 2, Malin Larsen Aune 2, Kalidiatou Niakate 2, Siraba Dembele Pavlovic 2, Alexandra Dindiligan 1, Marina Sudakova 1.

Portarul Marie Davidsen a avut o evoluţie bună, cu 13 şuturi apărate (39,39%).

Pentru oaspete au punctat Jovanka Radicevic 9 goluri, Daria Dmitrieva 9, Barbara Lazovic 4, Allison Marie Pineau 2, Tjasa Stanko 1, Natasa Ljepoja 1, Aleksandra Rosiak 1, Maja Svetik 1.

Meciul a fost arbitrat de Jelena Vujacic şi Andjelina Kazanegra, ambele din Muntenegru, iar delegat EHF a fost sârbul Jovan Popadic.

În celelalte meciuri din grupă s-au înregistrat rezultatele: DHK Banik Most - SG BBM Bietigheim 23-46, Vipers Kristiansand - Brest Bretagne Handball 31-24, FTC-Rail Cargo Hungaria - Odense Handbold 27-23.

Sâmbătă, CS Rapid Bucureşti a învins-o pe Lokomotiva Zagreb, cu 31-27, în deplasare, în Grupa B.

În etapa a doua, duminică 18 septembrie, CSM Bucureşti va juca în deplasare cu Brest Bretagne Handball, iar CS Rapid va evolua acasă, cu Metz Handball.