CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, după dubla cu SCM Râmnicu Vâlcea. CSKA Moscova, adversara înainte de Final Four

csm bucuresti valcea dragana cvijic

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti s-a calificat sâmbătă, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, deşi a fost învinsă de formaţia SCM Râmnicu Vâlcea, scor 27-21 (15-11), în manşa retur din optimile competiţiei.

În tur, CSM Bucureşti s-a impus cu scorul de 33-24 (13-12), iar cu 51-54 la general se califică în sferturi. În această fază va întâlni câştigătoarea dintre CSKA Moscova - Krim Ljubljana (20-25 în tur), potrivit news.ro.

În faza grupelor, afectată de multiple amânări/anulări de meciuri din motive pandemice, SCM Râmnicu Vâlcea a încheiat pe locul 6 (grupa B), iar CSM Bucureşti pe locul 3 (A). Toate echipele din cele două grupe s-au calificat în optimi, în urma unei decizii a EHF.

Sferturile de finală sunt programate între 3-11 aprilie, urmate de Turneul Final Four de la Budapesta, în 29-30 mai.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este formaţia Gyor ETO.