CSM CSU Oradea a fost surclasată de Benfica, într-un meci din Grupa K a competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup

frbaschet.ro
baschet final four

CSM CSU Oradea a fost surclasată cu scorul de 94-57 (17-17, 33-11, 22-17, 22-12) de echipa portugheză Benfica, miercuri seara, la Lisabona, într-un meci din Grupa K a competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup, conform Agerpres.

Vicecampioana României, care câştigase primele două meciuri din grupă, iar cel cu Trefl Sopot a fost amânat, a jucat de la egal la egal cu lusitanii doar în primul sfert (17-17).

Benfica a controlat total jocul în restul timpului şi scorul a luat proporţii, diferenţa finală fiind de 37 de puncte.

Pentru CSM Oradea au evoluat Dovis Bickauskis 9 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, Tudor Fometescu 1 pd, Garlon Green 6 p, 2 rec, Bogdan Nicolescu, Cătălin Baciu 4 p, Kris Richard 4 p, 4 rec, 4 pd, Stephen Holt 9 p, 3 rec, 2 pd, Alex Gavrilovic 17 p, 5 rec, 2 pd, Mark Ogden Jr. 8 p, 6 rec, Nikola Markovic 2 rec.

La gazde, care pierduseră toate cele trei meciuri jucate anterior, au ieşit în evidenţă Frank Gaines, cu 26 p, 1 rec, 3 pd, şi Aaron Broussard (ex-CSM Oradea), 17 p, 2 rec, 1 pd. Au mai evoluat Travis Munnings 5 p, 10 rec, 4 pd, Eduardo Francisco, Jose Barbosa 7 pd, Makram Ben Romdhane 8 p, 10 rec, 7 pd, James Farr 11 p, 6 rec, Jose Silva 6 p, Betinho Gomes 7 p, 4 rec, 2 pd, Arnette Hallman 14 p, 9 rec, 1 pd.

În celălalt meci al grupei, desfăşurat tot miercuri, Sporting Lisabona a dispus de Trefl Sopot cu 76-63.

Sporting este lider, cu 7 puncte (4 jocuri), urmată de Benfica, 5 p (4 j), CSM CSU Oradea, 5 p (3 j), Trefl Sopot, 4 p (3 j). Primele două clasate se califică în sferturile de finală.